הנפש שלנו היא אניגמה מוחלטת. למרות התפתחותו של עולם הפסיכולוגיה, העיסוק הבלתי פוסק בפילוסופיה ומאמצי המדע הרבים, ככל שלא יהיו- אחנו עדיין לא יכולים להכנס אל תוך גוף האדם ולראות את הנפש שלו באופן שיאפשר לנו באמת למפות אותה באופן מדוייק, שיהיה רלוונטי לכל בני האדם.
העובדה הזאת הופכת את הטיפול בנפש לעניין של תהליך ובמקרים רבים המון ניסוי, תהייה, וטעיה יחד עם זאת- ישנם כמה דברים בסיסיים שאנחנו כן יודעים בוודאות.
עיקרים לבריאות נפשית טובה
ראשית כל ולפני הכל, האמירה הקלאסית והעתיקה כל כך שטבע עוד אפלטון לפני אלפים רבים של שנים- “נפש בריאה בגוף בריא” היא נכונה תמיד. הקפדה על תזונה מאוזנת ופעילות גופנית היא הדבר הבסיסי והחשוב ביותר שאותו אנחנו יכולים לעשות למען הבריאות שלנו- הפיזית והנפשית.
הקפדה על פעילות גופנית תדירה, לפחות שלוש פעמים בשבוע למשך לא פחות מחצי שעה. כמובן שזה המינימום ובהחלט יש לאן לצמוח, רק לא להגזים. כמו כן, הקפדה על צריכת לפחות חמישה צבעים שונים של פירות וירקות, המעטה בצריכת מזונות שמנים ובשר אדום, צריכת אלכוהול בתבונה והמנעות מעישון סיגריות.
אלה הם הבסיס לאיזון נפשי, אך יש עוד הרבה דברים שניתן לעשות למען נפש שמחה.
מעבר לצורך שלנו באיזון נפשי אנחנו שואפים גם להתעלות הרוח. גם מאסלו בפרמידת הצרכים שלו מדבר על כך. מהרגע שסיפקנו את הצרכים הבסיסיים שלנו, הצרכים שלנו עולים. סיפוק והנאה הם חלק חשוב מאד באיזון הנפש ובריאות הנפש כולה- האזנה למוזיקה וצריכת תרבות הם חלק חשוב בכך. זוהי מצווה גדולה להיות בשמחה ותרבות, מוזיקה ואמנות סוללות דרך פתוחה לנפש שמחה.
רכשו כרטיסים להופעות וודאו שאתם מגיעים לפחות אחת לחודש להופעה או למיצג תרבות מכל סוג אחר. כרטיסים להופעות ניתן לרכוש גם ככרטיסיה שתאפשר גם לחסוך במחיר לכל כניסה וגם תבטיח שתגיעו, אחרי הכל, אם יש כרטיסיה, חייבים לממש. דרך נוספת להשיג כרטיסים להופעות במחירים מוזלים היא באמצעות מבצעים ומועדוני לקוחות שמציעים מבצעים אטרקטיביים מעת לעת.
עשו מדיטציה, או לפחות תרגילי נשימות מדי יום. אנחנו חיים במציאות מאד מהירה, מאד לחוצה ומאד אינטנסיבית. אנחנו לא מספיקים לעצור ולנח לרגע, לבחון מחדש ולשאול את עצמינו שאלות. נראה שלאלה אנחנו מתפנים רק בשעות משבר. אחת הדרכים הנהדרות למנוע משברים היא דרך חיים במודעות. את המודעות הזאת נוכל לקבל אם נעצור רק לכמה רגעים מדי יום, נוריד את השאלטר על כל מה שמסביב, ננשום עמוק ונתבונן פנימה. נראה את מה שמתרחש אצלינו בפנים ונזהה את המניעים שלנו, את המטרות שלנו ונבחן בכל פעם מחדש את תאימותם של אלה לרצונות והצרכים האמיתיים שלנו. באמת שלא חייבים לתרגל מדיטציה מדי שעות, וכמה דקות של נשימות עמוקות מדי יום בהחלט יעשו את העבודה.