יש תחומים מסוימים אותם לומדים משום שהם עושים טוב לנפש וגורמים לאדם לתחושה של שליחות. אחד מאותם תחומי לימוד הם לימודי ההוראה.

לימודי הוראה- כן או לא?

הרבה אנשים מתלבטים האם ללמוד תחום שמדבר אליהם מבחינה אישית-ערכית אך אינו מספק להם את אותה הכנסה גבוהה בה הם מעוניינים או ללמוד תחום שיפתח בפניהם דלתות רבות, יאפשר להם לבנות קריירה ולחיות באותה רמת חיים עליה חלמו (אך לא יספק להם את אותה תחושה ערכית שמאפיינת אותם). רוב האנשים בוחרים בסופו של דבר את הלימודים הפרקטיים ביותר מתוך מחשבה על בטחון בחיים. אחוזים לא רבים מחליטים לבחור תחום לימודי שעושה להם טוב לנפש ללא קשר לגודל השכר שמוצע במסגרת אותו תחום. אחד ממסלולי הלימוד שתורם רבות לנפש ולבניית הדור החדש של החברה בישראל הוא מסלול לימודי הוראה.

הוראה- האם כדאי?

הרבה אנשים שואלים את עצמם האם כדאי להם ללמוד את מקצועות ההוראה. רוב האנשים ששואלים זאת הם בעלי גישה לחינוך וחשים שהם יכולים לתרום רבות בתחום. הם מתלבטים משום השכר הנמוך (ביחס אל מקצועות אחרים).
הדברים אותם כדאי לדעת טרם מקבלים החלטה האם ללמוד במסלול הוראה הם:
• סיפוק מקצועי- הלימודים יעניקו לכם סיפוק מקצועי ותוכלו לתרום רבות לדור העתיד ולחברה.
• קידום- יש אפשרויות קידום רבות בתחום החינוך, אם מדובר על תפקידי רכזים, ניהול ועוד.
• שכר- נכון להיום השכר שמקבל מורה אינו השכר הנמוך ביותר ורוב מקומות העבודה האחרים בשוק אינם מבטיחים בטחון תעסוקתי יציב כמו בתחום ההוראה. ברגע בו מורה מקבל קביעות הוא יכול להיות בטוח שמערכת החינוך לא תפשוט רגל או תיסגר מסיבה כלשהי ולכן רוב המורים חיים בביטחון תעסוקתי.
• תנאים- מורה מקבל תנאים יוצאים מן הכלל מהמדינה. דבר אותו לא מקבלים בכל מקום עבודה.
• דרישה בינלאומית- חשוב לדעת שיש דרישה בינלאומית גדולה לאנשים שעוסקים בהוראה בכל רחבי העולם ולכן אם מחליטים לעבור למדינה אחרת, קרוב לוודאי שלא תהיה בעיה למצוא עבודה.
• גוף ייצוגי- יש גופים ייצוגים אליהם ניתן לפנות בכל בעיה (הסתדרות המורים, ארגון המורים). המטרה של גופים אלו היא לעזור למורים לגבי כל בעיה ולייצג אותם מול גופים אלו ואחרים במקרה הצורך.

הוראה- לסיכום

אדם עובד לפחות שליש מחייו במקום העבודה. לכן, אם כבר עובדים אז לפחות לעבוד בתחום שמעניק סיפוק. נכון להיום, כל אחד יכול לפנות אל ייעוץ לימודים ולאחר מכן להחליט מהו אותו תחום לימודים אליו הוא מתחבר ובו הוא יוכל לעסוק שנים ארוכות בהנאה. אם תשאלו מורים רבים שמלמדים שנים רבות הם בטח יאמרו לכם שהם יצאו למסע ההוראה מתוך שליחות ושהם לא מצטערים על ההחלטה אותה הם עשו.