תזונה ואימון גופני הם אלמנטים שהולכים יחד במטרה לשמור על אורח חיים בריא, אך חוסר מודעות יכול להוביל להחלטות לא נכונות אשר יכולות לפגום בתוצאות התהליך, גם אם הוא מתקיים. טעות נפוצה בקרב אנשים שמבצעים פעילות גופנית על מנת להגדיל את מסת השריר או על מנת לרדת במשקל, היא הימנעות מאכילה טרם האימון הגופני. הימנעות זו מובילה להידרדרות באנרגיה ולאיכות אימון ירודה, מה שיכול לגרום לחולשות ומחסור בחומרים חיוניים לתפקודו של הגוף במהלך האימון הגופני.

כמו כן, יכול להיווצר מצב בו המתאמן מבקש להגדיל, לחזק את גופו או לרדת במשקל, אך הרגלי התזונה שאימץ אינם מתאימים לסוג האימונים שהוא מבצע, ועל כן, לא יהיו תוצאות נראות לעין. מצב זה יכול להוביל לתסכול ותחושת ייאוש ובסופו של דבר לגרום למתאמן לפרוש ולא לבצע פעילות גופנית סדירה. מצב בעייתי זה יכול להיפתר על ידי צבירת ידע ועל ידי ההתאמה בין התזונה שצריך לצרוך לסוג האימון המבוקש.

תזונה המתאימה לפעילות אירובית

פעילות אירובית, בין אם נעשית באופן עצמאי או במקום ציבורי כמו חדר כושר, מבוססת על שריפת אנרגיה, אשר מופקת מצריכת פחמימות ושומנים. על כן, בעת אימון אירובי הפחמימות יהיו הראשונות להישרף ורק לאחר מכן השומנים.

מצב זה דורש צריכת פחמימות מבוקרת טרם אימון אירובי, על מנת למנוע מצב של מחסור באנרגיה, אשר גורם לתחושות של סחרחורות וגורם לעיכוב בשריפת השומן. עם זאת, יש להימנע מצריכת מזונות מלאים בסוכר, כי הסוכר מונע שחרור של שומן אל מחזור הדם, מה שמקשה על המתאמן להיפטר מהשומן העודף.

תזונה המתאימה לפעילות חיזוק שרירים

הימנעות מצריכת מזון טרם אימון להגדלת מסת השריר, יכולה להוביל לביצוע הפעולה ההפוכה ולגרום לירידה במסת השריר. מצב זה נוצר בגלל שהגוף צריך אנרגיה על מנת לבצע את האימון ולבנות את השריר, ואם הוא לא מוצא אותה דרך פחמימות או אבות מזון אחרים, הוא ייעזר במסת השריר הקיימת לשם כך. על מנת למנוע מצב כזה, יש להבין תחילה שהשריר גדל במהלך אימון על ידי יצירה של חלבונים. הגוף צורך חלבונים במהלך היום על מנת לבנות תאים ורקמות ולכן אכילה מרוכזת של חלבונים לא תועיל לבניית השרירים.

מה שכן מומלץ לעשות הוא להעלות את רמת צריכת החלבונים בצורה מאוזנת, על פני היום והשבוע ולצרוך אותם סמוך לזמן הפעילות – כשעתיים לפני וכשעה אחרי. יש לזכור כי המאכלים שעשירים בחלבון מן החי, הם מאכלים שיש בהם גם כמות לא מבוטלת של שומן ועל כן, מומלץ לבחור את אלו שדלים בשומן.

בניגוד לאימון אירובי, באימון חיזוק השרירים, רמת האנרגיה הנשרפת אינה גבוהה ולכן כדאי לצרוך פחמימות פשוטות לפני האימון. לעומת זאת, לאחר האימון כדאי לצרוך פחמימות מורכבות, שיסייעו לגוף בעבודת בניית השרירים.