ראשי » הריון ולידה » תוספי ברזל בהריון – כדאי ?

תוספי ברזל בהריון – כדאי ?

הברזל הינו מינרל חיוני בגוף האישה במהלך ההיריון. חשיבות הברזל היא גבוהה מאוד ועל כך יש הסכמה גורפת. חוסר ברזל בתקופת ההיריון יכול להוביל ללידה מוקדמת, לידה במשקל נמוך ופגיעה בפוטנציאל האינטלקט של העובר. חוסר ברזל במהלך ההיריון עלול להשפיע גם על חוסר ברזל בגוף האישה לאחר הלידה.

ולכן ישנה חשיבות עליונה להימנע מחוסר ברזל במהלך ההיריון. לעומת ההסכמה הגורפת כי הברזל חשוב מאוד בהריון ישנה חוסר הסכמה או חוסר אחדות לגבי דעתם של הרופאים בנטילת תוספי ברזל בהריון באופן גורף לכלל הנשים ההריוניות.

ידוע כי גם עודף בברזל יכול להביא לפגיעות מסוימות כמו ספיגת מתכות יעילות או אי ספיגה של מתכות חיוניות לגוף, ולכן יש להיות זהירים לגבי המלצות לקיחת תוספי ברזל לכלל האוכלוסייה ההריונית.

כמו כן, גם מינון תוסף הברזל צריך להיקבע באופן אישי לקבוצת האוכלוסייה אשר נמצאת בסיכון לפתח חוסר בברזל בתקופת ההריון, במקביל לבדיקות ומעקב הריון שוטף.

הזמן המתאים ביותר על פי ההמלצות להתחיל את הטיפול בתוסף הברזל בהריון הוא לא אחרי שבוע  20 בהריון. לקבוצת הנשים אשר נמצאות באוכלוסיית סיכון גבוהה יותר יש אשר ימליצו על לקיחת תוספי ברזל טרם כניסתן של נשים אלו להריון.

איך בוחרים את תוסף הברזל הטוב ביותר ?

אם הובחנת כסובלת מתופעת חוסר ברזל בהריון או שאולי הינך נמצאת בקבוצת הסיכון והומלץ לך ליטול תוספי ברזל, שימי לב למספר דברים טרם בחרת את תוסף הברזל :

  1. לא כל תוספי הברזל זהים
  2. לעיתים יש תופעות לוואי לתוסף הברזל כמו כאבי ראש, עצירות ובחילות.
  3. מחקרים שנעשו הוכיחו כי מטבלית הגוף יכול לספוג עד 10% מהברזל (העדיפי אבקה/נוזל)
  4. יש לבדוק כי תוסף הברזל מורכב מ 100% ברזל טבעי.

מתי מספיקים?

עדיין אין מחקרים שנעשו על נטילת תוספי ברזל לאחר הלידה ובהנקה, אך ברמה ההגיונית ניתן יהיה לתמוך בטיפול כזה בעיקר אם תהליך הלידה ואחריו היה מלווה בדימום רב.

לסיכום, אין לרוץ לבתי המרקחת לרכישת תוספי ברזל בהריון אלא אם קיבלת הנחייה מופרשת מהרופא המטפל. עודף בכמויות הברזל בגוף בזמן ההיריון יכול אף הוא להסב נזק. אם נתבקשת לרכוש תוסף ברזל, בחרי את התוסף הטוב ביותר עבורך (כזה שעשוי מחומרים טבעיים, שלא גורם לך לתופעות לוואי וגופך סופג ממנו את המרב).


No Comments