שתל דנטלי הינו בורג העשוי מטיטניום אשר מוכנס באופן כירורגי לעצם הלסת. בניתוח השתלת שיניים מטרת השתלים היא לדמות שורשים של שיניים חסרות וכן לשמש תומכים לכתרים קבועים או לתותבות נשלפות. שתלים דנטליים נמצאים בשימוש מזה כשלושה עשורים ומהווים את המהפכה הגדולה ביותר ברפואת השיניים המודרנית. זאת כיוון שבאמצעותם ניתן לספק מענה מצוין לחסר שיניים חלקי או מלא.

ניתן לבצע שתל בודד להשלמת חסר של שן בודדת, או שישה עד עשרה שתלים בלסת, כדי לאפשר בניית שיחזור קבוע המשלים את השיניים החסרות בלסת שלמה. כמו כן  שניים עד ארבעה שתלים יכולים לשפר במידה רבה את האחיזה והיציבות של תותבת שלמה אצל מתרפאים מחוסרי שיניים. שתלים דנטליים יכולים לבוא כתחליף לשיניים שאבדו כתוצאה ממחלת העששת, מחלת חניכיים, עקב חבלה ועוד.

במצבים של חסר שיניים חלקי או מלא, על רופא השיניים לכלול בין שאר החלופות הטיפוליות גם טיפול באמצעות שתלים, כאשר הדבר אפשרי לביצוע. עליו להציע למתרפא דרך טיפולית זו גם אם אינו עוסק בעצמו בתחום זה ולדאוג להפנותו למומחה לשיקום הפה. זאת כיוון שעל המתרפא לדעת מה הן כל האופציות הטיפוליות הרלוונטיות במקרה שלו, שמהן יוכל לבחור את המתאימה לו ביותר.

טיפול בשתלים דורש ידע נרחב ומסלול הכשרה מתאים, אבל כרגע אין עדיין התמחות ספציפית בשתלים דנטליים. נושא זה מהווה פרק נכבד הנלמד בהרחבה במסגרת שלוש התמחויות שקיימות היום ברפואת השיניים: ניתוחי חניכיים, כירורגיית הפה והלסתות ושיקום הפה. ישנם גם רופאי שיניים, שאינם מומחים באף אחד משלושת התחומים האלה, שעוסקים בהשתלות. רצוי כי לפני שאתם מתחילים טיפול הכולל שתלים דנטליים, תשאלו את רופא השיניים שלכם מהם הכשרתו וניסיונו בתחום הזה. זיכרו כי תמיד באפשרותך לבקש חוות דעת נוספת לפני תחילת הטיפול, ובמיוחד כאשר נדרש שיקום נרחב ומורכב הנתמך על-ידי שתלים, או כשנדרשת רמת אסתטיקה גבוהה, ובמיוחד בקדמת הפה.

רבים מהמתרפאים תוהים האם השתלים אכן נקלטים בפה. התשובה היא – כן.

מחקרים מראים שסיכויי הצלחת הטיפול באמצעות שתלים גבוהים ביותר, 90-95%, ונשארים גבוהים גם בטווח של עשר שנים ומעלה. אבל ישנם גורמים שבכל זאת מפחיתים את סיכויי היקלטות השתלים בעצם, כגון: עישון כבד (20 סיגריות ביום ומעלה), מחלת חניכיים פעילה, מחלת האוסטיאופורוזיס שבמהלכה חלה הפחתה בצפיפות העצם, וסכרת לא מאוזנת, וזאת בגלל הפרעה שנגרמת עקב סיבות אלה לתהליכי הריפוי התקין בגוף. על כן לפני התחלת הטיפול באמצעות שתלים יש להפסיק או להפחית באופן משמעותי את העישון ולטפל במחלת החניכיים. במצבים של סכרת יש להגיע למצב של איזון המחלה. לעיתים קרובות רופא השיניים יבקש מהמתרפא לעשות בדיקות דם ולהציגן בפניו, וכן ישתף פעולה עם רופא המשפחה.

חשוב לדעת כי חולה במחלת הסכרת עם רמות סוכר מאוזנות בדמו ייחשב כמתרפא רגיל ויוכל לעבור באותם סיכויי הצלחה טיפול באמצעות שתלים.

מצבים נוספים המפחיתים את סיכויי ההצלחה של טיפול באמצעות שתלים הינם הרגלים כגון שחיקת שיניים (ברוקסיזם), (תופעה המוזכרת בפירוט בעמ'(… תופעה זו גורמת להפעלת כוחות עודפים הגדולים בהרבה מהכוחות הרגילים המופעלים בזמן לעיסה שבכך מסכנים את יציבות השתלים.