ראשי » פסיכולוגיה » שמירה על הנפש

שמירה על הנפש

השמירה על הבריאות שלנו מתבצעת במישור הפיזי ובמישור הנפשי. אם אנחנו רוצים לשמור על הגוף שלנו חשוב שנשמור גם על הנפש שלנו ואת זה אנחנו יכולים לעשות בדרכים שונות כולל קבלת עזרה נפשית. בין הדרכים השונות אשר עומדות לרשותנו ניתן:
• לעשות מדיטציה
• לאמץ תחביב
• להיות בחיק המשפחה
• לקבל עזרה
החשוב ביותר בכל הנוגע לשמירה על הנפש הוא לא להזניח אותה. אנו נתונים ללחצים רבים מצד העבודה, המשפחה ואפילו כשאנחנו יוצאים לכביש אנחנו עלולים להרגיש במלחמה. כל הלחצים הללו משפיעים עלינו ובסופו של דבר עלולים לפגוע גם בבריאות שלנו אם לא נקפיד לתקן את המצב.

עשו מדיטציה או דמיון מודרך

מדיטציה או דמיון מודרך משפיעים מאד על המצב הנפשי שלנו. היתרון של המדיטציה היא שאפשר לתרגל אותה גם לבד. אנחנו לא צריכים לצאת מהבית, ללכת לחוג או לקבל הנחייה כל פעם (למרות שכמובן שניתן להצטרף לקבוצות), אנחנו יכולים ללמוד את הכללים פעם אחת ולבצע אותם בבית. המדיטציה או הדמיון המודרך מרגיעים את הנפש ויותר מכך, הם יכולים לסייע לנו ליצור את המציאות שלנו. כשאנחנו מדמיינים שוב ושוב כיצב החיים שלנו משרתים אותנו על הצד הטוב ביותר, אנחנו בסופו של דבר יוצרים אותם והלחץ של חיינו פוחת בצורה משמעותית.

תחביבים

חיי היום יום של כולנו עם חיים לחוצים מאד. יש מסביבנו מערכת ציפיות אשר מגיעה מכל כיוון; יחסים אישיים או יחסי שאינם אישיים. הדרך לשמור על הנפש היא לעשות משהו למען עצמנו כמו למשל לנגן, לשיר, לצייר, לצאת לטיול או לעשות ספורט. ישנם רבים שיעידו שהתחביב הוא הרבה יותר מתחביב וכי הם לא יכולים לחיות יותר בלעדיו וזה בסדר גמור. כאשר התחביב הופך להיות חלק בלתי נפרד מאיתנו הוא משפיע עלינו לטובה ואנו מרגישים שמצב הרוח שלנו משתפר והנפש שלנו במקום טוב יותר.

משפחה

היחסים שלנו במשפחה משפיעים עלינו ברמה הפיזית והרגשית. אם יש לנו משפחה חמה ואוהבת ניתן לשער שנרצה לבלות איתה כמה שיותר ולצאת יחדיו לבילויים שונים. אם היחסים במשפחה מעורערים, עלינו לשנות את המצב גם אם לצורך כך אנו צריכים עזרה מבחוץ. המשפחה היא מרכיב חשוב מאד אצל כל אחד ואחת ויש לטפח את היחסים כמה שרק ניתן כדי הזו תהיה העוגן היציב של חיינו.

עזרה נפשית

אם יש לכם צורך בעזרה, אל תוותרו עליה. בעיות נפשיות יכולות להוביל להידרדרות של המצב הפיזי שלנו והן יכולות להשפיע על היחסים שלנו בבית או בעבודה. עזרה נפשית מקצועית יכולה לשנות את כל מהלך חיינו ולדאוג לנפש שלנו על מנת שנחוש שאנו יכולים להתמודד. במיוחד אם חווינו אובדן לאחרונה או שינוי משמעותי בחיים מומלץ להיעזר באדם מקצועי שיוכל לסייע לנו לחזור ולבנות את חיינו מחדש.


No Comments