ראשי » רפואה » על תרופות המסייעות בהתמודדות עם דיכאון

על תרופות המסייעות בהתמודדות עם דיכאון

כדורים לכאבי גב לטיפול בבלט ופריצות דיסק

דיכאון היא המחלה הקשה ביותר של המאה שלנו, כמעט כל אחד חווה במהלך חייו מצב של דיכאון ברמה כזאת או אחרת, ונדיר מאד שתופעה זו באה לידי ביטוי כאפיזודה בודדת.

דיכאון ותרופות נוגדות הוא נושא חם מאד בעשורים האחרונות של האנושות והעדויות מראות על כך שבחלק המערבי של העולם ביטוייה רבים יותר. למרות העלייה ברמת החיים במערב, יש המון מתחים, רדיפה, תחרות ותנאים נוספים שיוצרים לחץ תמידי. זה ותנאים נוספים מעוררים תופעות רבות יותר של מחלת הדיכאון בשיעור הולך וגואה.

דיכאון ותרופות נוגדות הולכות הרבה פעמים יד ביד עם החרדה והתרופות הנוגדות לה. מתח וחרדה הן תפעות שמהוות גורם להיווצרותן של מחלות פיזיות רבות, לא כל שכן מחלות הקשורות אל הנפש, הרוח והתודעה ולכן במקרים רבים הטיפול הוא משולב.

הפעילות הכימית של התרופה

בשוק יש מבחר די עשיר של תרופות לטיפול בבעיות דיכאון, ביניהן ציפרלקס, קסנקס, ואבן, לוריבן, ואליום וכדורים נוספים. תרופות לטיפול בדיכאון הן תרופות נרקוטיות וניתנות רק במרשם רופא, זאת לאחר שהמטופל עבר בדיקה מעמיקה וקפדנית ביותר. התרופות עצמן הינן בדרגות עצמה שונות וכך גם משתנים המינונים שלהן.

המח שלנו מורכב ממוליכים וחלקיקים. בפעילות התקינה יש תנועה של חלקיקים וספיחה מאוזנת שלהם ברצפטורים, בתוך המוליכים, זוהי למעשה תנועת התדרים שמפעילה את המח ומאפשרת לו לתפקד באופן תקין. במקרה של דיכאון נוצרת פגיעה בקולטנים וסרוטונין וכימיכלים נוספים שאחראיים על תחושת האושר שלנו פשוט אינם נספחים כראוי. פעולת הכדור מאפשרת להרחיב את רמת הספיחה ופעילות הרצפטורים ובכך למעשה מבצעת מניפולציה כימית במח, שבסך הכל מאפשרת לו לחזור לפעילותו התקנית.

דיכאון וטיפול בו

במקרה של דיכאון חשוב תחילה להגיע אל פסיכולוג, הוא יבצע אבחון ואם ימצא לנכון שיש צורך בטיפול תרופתי הוא יפנה אל הפסיכיאטר. הפניה לפסיכיאטר אפשר לקבל גם אצל רופא המשפחה שגם הוא יוכל לאבחן מצד של דיכאון שדורש טיפול אינטנסיבי יותר.

תרופות לטיפול בדיכאון משפרות משעותית את איכות חייו של המטופל ופעמים רבות אף מצילות ממוות. זאת משום שדיכאון חמור מעורר הרבה פעמים תחושות אובדניות ומוביל לנסיונות התאבדות. יחד עם זאת, הטיפול התרופתי אינו משפיע מייד ויש תקופה בת כשבועיים מרגע תחילת הטיפול שבמהלכו הגוף מסתגל. חשוב מאד להתאזר בסבלנות ולהמשיך את הטיפול כפי שהוא תוכנן.

משך זמן הטיפול הוא דינאמי ומשתנה בין מטופל למטופל. בעוד שישנם מטופלים שנעזרים בטיפול תרופתי למשך תקופה מאד ממוקדת, יש מטופלים שמסתייעים בכדורים לאורך החיים. על ההחלטה לגבי אורך הטיפול יהיה אמון הרופא הפסיכיאטר שינהל מעקב צמוד אחרי מצב הדברים. בכל מקרה, כשמחליטים לעשות הפסקה או לסיים עם הטיפול יש להכין את הגוף לכך ולעשות זאת בהדרגה.


No Comments