ראשי » פסיכולוגיה » על הקשר שבין חופשה בחו"ל ובריאות הנפש

על הקשר שבין חופשה בחו"ל ובריאות הנפש

עבור אנשים רבים, חופשה בחו"ל היא אירוע מרגש. לרוב, מדובר על חוויה מיוחדת שבמהלכה ניתן להכיר מקומות חדשים, לגלות תרבויות זרות, ליהנות מחוויה של שופינג, ליהנות מארוחות במסעדות מפנקות, להתענג על מראות של נוף מרהיב ואתרים בלתי שגרתיים.

בדרך כלל לא נוטים להתייחס לחוויה כזאת בתור תרופה נפשית אבל מסתבר שעבור אנשים מסוימים זהו בהחלט המצב. במקרים לא מעטים, המונח "למלא את המצברים" איננו סתם מטבע לשון שחוק. שהות מעבר ליום יכולה בהחלט למלא את המצברים הנפשיים ולשחרר תחושות של לחץ או של מועקה ולעיתים אפילו תחושות של דיכאון.

אפשר גם אחרת

כאשר חושבים על טיסות לאירופה לא חייבים לדמיין מרוץ קדחתני שבמהלכו רוצים להספיק הכל. לא תמיד כדאי להתייחס למגבלת הזמן בתור סיבה מספיק טובה כדי למהר מאתר אחד למשנהו, מחוויה אחת לאחרת. אפשר בהחלט לקחת מראש החלטה שמדובר על טיול רגוע, שניתן בהחלט לקום בשעה סבירה, לא מוקדם מדי ולא מאוחר מדי ולטייל בניחותא.

במיוחד אנשים שאורח החיים הרגיל שלהם דומה לאותו מרוץ עכברים מפורסם, יכולים לנצל את ההזדמנות ופשוט להוריד הילוך. אלה שמשלוח ידם תובעני או כאלה שמתמודדים בגבורה עם שילוב של משפחה ועבודה וילדים ולימודים, סובלים פעמים רבות מעודף מתח, מלחץ דם גבוה, מדופק מהיר. טיול לחוץ יכול להיות הדבר האחרון שדרוש להם.

אפשר לנשום לרווחה

כדאי לזכור שכבר בימים עברו נהגו הרופאים להמליץ לאנשים שסובלים מלחץ מוגבר ואפילו מכאבים שונים וממחלות חוזרות ונשנות לשנות אווירה. אנשים כאלה נהגו לצאת אל הטבע, לעיתים לאתרי מרפא מחוץ לעיר או מחוץ לארץ. הרופאים ידעו היטב שאין כמו סביבה שונה, רגועה ושלווה, כדי להביא לשיפור בריאותי של ממש. לא מעט אנשים נרפאו בצורה כזאת מתופעות של בריאות לקויה ורבים הצליחו להשיב לעצמם גם את השלווה הנפשית שהייתה חסרה להם כל כך.

מתנתקים מהכל

חשוב להבהיר שלמען הבריאות הנפשית לא חייבים בהכרח להתארח במעיינות מרפא או לערוך טיולים רוגעים בטבע. עבור ישראלים רבים, די בכך שהם נמצאים בחו"ל, בלי כל הלחץ שמאפיין את החיים בארץ, בלי החיבור המתמיד לאמצעי התקשורת ובלי הטלפונים האינסופיים מהבוס כדי לחוש שיפור של ממש. כבר לאחר יום או יומיים ניתן להרגיש כיצד השרירים מתרפים והגוף נעשה שלוו יותר.

מה שעושה לכם טוב

מומחים לבריאות הנפש ממליצים לכל אחד לעשות מפעם לפעם את הדברים שגורמים להרגשה טובה. עבור אחד יהיה מדובר על ארוחה במסעדה טובה, עבור שני יהיה מדובר על מסע שופינג מפנק. מובן שחשוב לעשות זאת בלי להגזים, אבל בהנחה שלא מגזימים – התועלת הנפשית ניכרת בהחלט. כאשר עושים זאת במינון הנכון, במסגרת טיול בחוץ לארץ, אין ספק שזוכים בדבר החשוב מכל – שיפור הבריאות הנפשית והחזרה של מעט שלווה לחיים העמוסים.


No Comments