ראשי » פסיכיאטריה » סכיזופרניה – איך מאבחנים ומהו הטיפול?

סכיזופרניה – איך מאבחנים ומהו הטיפול?

בשביל כל מי שלא מבין לגמרי – הגדרה ברורה של המושג סכיזופרניה

המושג "סכיזופרניה" הוא מושג שרבים משתמשים בו ועוד יותר בטוחים שהם מבינים את משמעותו, גם בלי להבין את משמעותו האמיתית ואת חומרת האבחון של אדם כסובל ממנה. אז נתחיל בהגדרה פשוטה – מדובר בהפרעה נפשית כרונית, השייכת לקבוצת המחלות הפסיכוטיות. מחלה זו מתאפיינת בכמה וכמה תופעות התנהגותיות או נפשיות – הזיות, מחשבות שווא, הפרעות בארגון הדיבור והחשיבה, צמצום רגשי, בעיות בזיכרון ובקשב, פגיעה בהנאה ובכוח הרצון, ובאופן כללי קשיים תעסוקתיים וחברתיים רבים. לעתים קרובות, הדברים שמכונים בלשון העממית והפוגענית "משוגע" הם התנהגויות על הסקאלה הסכיזופרנית. ישנם גם התפתחויות ותופעות לוואי של המחלה – הסוג הפרנואידי שמתמקד בתסביכי רדיפה או גדלות, הסוג הבלתי מאורגן שמאופיין בחוסר ארגון בדיבור ובהתנהגות ובניתוק מהמציאות, או הסוג הקטטוני שמתאפיין ביתר תנועה ותזזיתיות או בחוסר תנועה כללי. ועכשיו להפרכת התפיסה הרווחת המוטעית – לא מדובר במה שמכונה "פיצול אישיות" – זוהי הפרעת זהות דיסוציאטיבית.

דרכי האבחון – התסמינים השונים המעידים על אדם הסובל מהפרעה זו

האבחון של אדם כסובל מסכיזופרניה מתבצע על ידי ראיון קליני עם האדם הנבדק, הכולל התמקדות בהרגשותיו וחוויותיו כמו גם בניתוח האישיות ובפרטים מהחברה שסובבת אותו. אחד הגורמים המשפיעים ביותר על התפרצות המחלה הוא הגורם הגנטי – משפחה עם היסטוריה של המחלה היא משפחה שבה הסיכוי שתתפרץ גדול יותר. בנוסף, שימוש בסמים ובחומרים פסיכו-אקטיביים אחרים יכולים לעודד את התפרצותה. בהגדרת המחלה על פי ה-DSM ישנם קריטריונים מסוימים המחייבים לאבחון אדם כסובל ממנה:

– שניים או יותר מהתסמינים הבאים חייבים להופיע: מחשבות שווא, הזיות (רב-חושיות), דיבור לא מאורגן, התנהגות קטטונית או לא מאורגנת, תסמינים שליליים (אפקט שטוח).

– בעיות בתפקוד חברתי או תעסוקתי למשך תקופה ניכרת מהופעת התסמינים.

– קיומם של התסמינים לתקופה של לפחות חצי שנה.

– שלילת תופעות אחרות להסבר המצב.

– שלילת שימוש בחומרים או תופעות המסבירים את המצב.

– שלילת הפרעה התפתחותית.

 דרכי הטיפול השונות – לעזור בכל מה שאפשר

הטיפול בסכיזופרניה הוא קודם כל טיפול תרופתי – תרופות אנטי-פסיכוטיות. חמישית מהחולים במחלה יצליחו להגיע באמצעות טיפול תרופתי לנסיגה מלאה של המחלה. טיפול תרופתי מוכח כיעיל במניעת חזרת הפסיכוזה ב-70% של המקרים. בנוסף, הטיפול צריך להיות גם טיפול סביבתי פסיכו-סוציאלי – מרפאה, אשפוז יום, אשפוז מלא וכדומה. כיום כבר ברור שאשפוזים קצרי טווח (4-6 שבועות) יעילים בדיוק במידה של אשפוזים ארוכים – ושיעילות האשפוז תלויה בעיקר באופי הטיפולים ההתנהגותיים שבו ולא באורכו.

אחריות החברה שלנו כלפי החלשים שבה – להתחשב בכל צורך

אנשים הסובלים מסכיזופרניה הם אנשים שנפגעו מאחת המחלות הקשות והמסובכות ביותר שבני אדם יכולים להיפגע מהן. הפגיעה באדם שסובל ממחלה זו היא מערכתית ומקיפה – והוא זקוק לתמיכה המלאה של סביבתו והקרובים אליו. אדם שנמצא בסביבה תומכת, עוזרת ומעודדת יגדיל את סיכוייו להחלמה משמעותית – ולכן חשוב להיות ערים לצרכים המיוחדים והמסובכים שלו ולעזור בכל מה שיידרש. זו האחריות שלנו.


No Comments