ראשי » כללי » סוגי טיפולים נפשיים

סוגי טיפולים נפשיים

סוגי טיפולים נפשיים

חיפוש אינטרנטי של המונחים "דיכאון", "טיפול בדיכאון" ו"טיפול בהתמכרויות" מעלות מאות אלפי תוצאות, אשר רבות מהן מפנות לאתרים המציעים שירותי יעוץ, טיפול, אימון והדרכה. ואכן, מי שמחפש עזרה מקצועית באחד מתחומים אלו ורבים אחרים עשוי לגלות כי לא קל לבחור בין עשרות סוגי הטיפולים והמטפלים המציעים היום שירותים טיפוליים. אספנו עבורכם את רשימת סוגי הטיפולים המרכזיים, המיועדים לטיפול בהפרעות נפשיות (דיכאון, חרדה, סכיזופרניה), קשיי הסתגלות, קשיים בין אישיים, משברי חיים, תחושת תקיעות וחוסר סיפוק ועוד.

פסיכותראפיה – טיפול נפשי פרטני

פסיכותרפיה, או טיפול נפשי פרטני, היא שיטת טיפול המיועדת להשגת שינוי רגשי או התנהגותי באמצעות שיחה המאפשרת עיבוד של הקשיים הרגשיים, זיהוי הגורמים להם ורכישת מיומנויות התמודדות עמם. למעשה, פסיכותרפיה היא שם כולל למגוון גדול של טכניקות טיפוליות המתאימות לטיפול בילדים, מתבגרים ובוגרים ומתבססות על גישות תיאורטיות שונות, המציעות הסברים שונים לקשיים נפשיים והתנהגותיים. טיפול פסיכותרפי ניתן על ידי פסיכולוגים קליניים, עובדים סוציאליים קליניים ופסיכיאטרים ומסייע בהתמודדות עם הפרעות נפשיות (דיכאון, חרדה, הפרעות אכילה, סכיזופרניה), הפרעות אישיות, קשיים רגשיים (דימוי עצמי נמוך, תפיסה עצמית שלילית), קשיים חברתיים, משברים (גירושין, מחלה) ומצבי חיים המעוריים מצוקה או קשיים תפקודיים (פיטורין, קשיים תעסוקתיים, דילמות הוריות, קשיי הסתגלות).

מטפלים באמנויות מציעים אף הם טיפולים פרטניים המסייעים בהתמודדות עם קשיים מסוג זה, כאשר שיטתם משלבת בין שיחה לבין שימוש באמצעים אומנותיים ככתיבה, תנועה, מוסיקה ועוד.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי הוא אחת משיטות הפסיכותרפיה המרכזיות כיום. שיטה זו מבוססת על ההנחה שקשיים רגשיים רבים נובעים מאמונות ותפיסות בלתי רציונליות ("כולם חייבים לאהוב אותי", "אני אפס אם אני לא מצליח") ומדפוסי התנהגות בלתי יעילים (הימנעות, למשל). בהתאם, מבוסס הטיפול על זיהוי דפוסי ההתנהגות והחשיבה המגבילים ונטרולם. טיפול זה נמצא יעיל לטיפול במגוון הפרעות וקשיים רגשיים כדיכאון, חרדה, דיכאון עצמי נמוך, התקפי זלילה ועוד.

טיפול פסיכיאטרי

בדומה לטיפול הפסיכותרפי, הטיפול הפסיכיאטרי מיועד להתמודדות עם קשיים רגשיים ונפשיים. בשונה ממנה, הטיפול מבוסס על מתן תרופות להשגת איזון ביוכימי במוח באופן שיפחית סימפטומים פסיכאטריים של דיכאון, חרדה, מאניה, מצבים פסיכוטיים ועוד. מאחר ומדובר בטיפול תרופתי, פסיכיאטרים הם היחידים הרשאים להציע אותו, אם כי מטפלים אחרים (עו"ס, פסיכולוגים) עשויים להמליץ על פנייה ליעוץ פסיכיאטרי במצבים מסוימים. כמו כן, פעמים רבות מומלץ לשלב בין טיפול תרופתי לפסיכותרפיה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

היחידה הזוגית והתא המשפחתי הם גורמים משמעותיים ביותר בחייהם של ילדים, בני נוער ובוגרים, וקשיים במערכות יחסים אלו קשורים במגוון מצבי מצוקה והתנהגויות בלתי מסתגלות. בהתאם, טיפולים משפחתיים וזוגיים מציעים לזוג והמשפחה מסגרת בה יוכלו לדון באופן גלוי בקשיים, לקבל החלטות משמעותיות ולשפר דפוסי תקשורת והתנהגות הפוגעים בהתנהלות הזוגית/משפחתית. טיפול זוגי מסייע במצבי משבר (בגידה, מחלה), קונפליקטים וחיכוכים ממושכים, פערים בתפיסות החינוכיות, שחיקה זוגית ועוד. טיפולים משפחתיים מסייעים כאשר מתעוררים קשיים ביחסי ההורים-ילדים, בהתמודדות עם משבר משפחתי, כאשר אחד מבני המשפחה מתמודד עם קושי רגשי או נפשי (דיכאון של הורה, ילד נפגע מינית, מתבגרת עם הפרעת אכילה) וכאשר קיימת בעיה מהותית בדפוס התקשורת או ההתנהגות (אלימות במשפחה, מתחים ומריבות וכד'). כאשר מוקד הקושי הוא ביחסים בין הורים לילדים (מתח, היעדר גבולות, ניכור) או כאשר ילד או מתבגר סובל מקושי רגשי ואינו מוכן להגיע לטיפול, נעזרים הורים רבים בהדרכת הורים המקנה להם כלים להתמודדות עם הקושי גם ללא הסכמת הילד.

אימון

בשנים האחרונות התפתח תחום האימון אשר ממוקד בסיוע לאנשים מתפקדים לממש ולקדם את מטרותיהם האישיות בהיבטי חיים שונים כתחום התעסוקתי, הזוגי, הכלכלי וכן הלאה. האימון מבוסס על תהליך קצר מועד בו מוגדרות מטרות, מזוהים המכשולים העומדים בדרך להשגתן ונבנית תוכנית פעולה מסודרת. כיום, קיימים אימונים אישיים, זוגיים, עסקיים ומשפחתיים, בהתאם לצרכי הפונה ולמטרות אותן הוא מעוניין לקדם. האימון אינו תחום טיפולי במלוא מובן המילה והוא מיועד לאנשים בריאים נפשית ומתפקדים הזקוקים לתמיכה והנעה בתחום נקודתי; מרבית המאמנים אינם בעלי הכשרה בתחום בריאות הנפש ואינם בעלי ידע מספק להתמודדות עם קשיים רגשיים ונפשיים.


No Comments