ראשי » כללי » ניתוחים פלסטיים הנובעים מתפיסת גוף לקויה

ניתוחים פלסטיים הנובעים מתפיסת גוף לקויה

מילוי קמטים באמצעות בוטוקס

פעמים רבות אנשים מעוניינים לבצע ניתוח פלסטי הנובע מאחר והם סובלים מדימוי גוף שלילי. לא מדובר בעניין אסתטי אובייקטיבי, אלא ברצון לשנות את התחושה הנפשית והפנימית באמצעות שינוי פיזי וחיצוני.

לכל אחד מאיתנו יש דימוי גוף מסוים, המושפע ממחשבות, מרגשות, מתפיסות פסיכולוגיות שלנו כלפי גופנו. דימוי זה מושפע הן מהאישיות שלנו והן ממה שהחברה והסביבה החברתית שבה אנו חיים משדרות לנו. דימוי הגוף הוא עניין שעשוי להשתנות מעת לעת, בהתאם לניסיון החיים שלנו.

גיל ההתבגרות – ההשפעות מתחילות לחלחל

אמנם כבר בתור תינוק האדם לומד די מהר להבחין בין גופו לבין סביבתו, אך עם הגיעו לגיל ההתבגרות, נכנס אלמנט נוסף, מעבר להבחנה זו והוא ההשוואה בינו לבין אחרים. כאנשים שחיים בחברה מאוד תחרותית, שבה מעריצים את היופי הצעיר; וכן בעולם שבו אפילו מגישי החדשות חייבים להיראות טוב ולעבור מסך, ודוגמניות יפיפיות עובדות ריטוש ופוטושופ בכל פרסומת שאליה הן מצטלמות; נוצרות ציפיות בלתי מציאותיות, אשר מחבלות בתפיסת הגוף ולעתים אף יוצרות עיסוק מוגזם ו/או אובססיסיבי בחיצוניות.

שקר החן והבל היופי

אנשים מסוימים מטפחים אידיאל יופי שאינו בר השגה. הם אינם מעוניינים לתקן פגמים אסתטיים, אלא רוצים לשנות את הרגשתם בנוגע למראה החיצוני שלהם. למעשה, גם אם מבחינה אובייקטיבית הם נראים מטופחים ויפים, הם ימצאו בעצמם פגמים ויבלו שעות אצל קוסמטיקאיות ואצל מנתחים פלסטיים, על מנת לטשטש ולפתור את הבעיות שמציקות להם. אבל האמת היא שגם לאחר ניתוח הם לא מרוצים, ותוך זמן קצר הם יקבעו לעצמם ניתוח נוסף, וכאן הם בעצם מתחילים להישאב לתוך מעגל קסמים בעל אלמנטים של התמכרות שקשה מאוד להיגמל ממנה.

פעמים רבות אותם אנשים הסובלים מעיוות בדימוי הגוף שלהם, מפתחים הפרעות נפשיות קשות, הדורשות התייחסות של אנשי מקצוע מתחום בריאות הנפש. הפרעות אלה כוללות אנורקסיה ובולומיה, דיכאון המוביל לניסיון התאבדות או לפגיעות גופניות קשות וכדומה.

ניתוחים פלסטיים נחוצים במקרים מסוימים

חשוב לציין שלצד המקרים הקיצוניים שתוארו לעיל, ישנם מקרים שבהם קיים צורך אמיתי לשנות דבר מה חיצוני בגופנו. לא תמיד הגנים הטיבו עמנו, וקיימת אפשרות כירורגית לשנות את המצב. למשל, אישה בעלת חזה קטן מאוד או מחזה לא סימטרי, אשר סובלת מדימוי גופני ירוד, יכולה להגדיל את החזה, כך שייראה פרופורציונלי לגופה, ובכך היא יכולה לשפר את הרגשתה ולחוש נשית וסקסית.

דוגמה נוספת היא אנשים שעברו תאונות כלשהן אשר גרמו להם לכוויות חמורות או לעיוותים כלשהם. אותם אנשים עלולים לסבול מחוסר ביטחון עצמי כיוון שהם נראים בעיני עצמם "מפחידים". ניתוח פלסטי יכול לשנות באופן משמעותי את תחושתם ולהקנות להם את הביטחון הדרוש על מנת להשתלב באופן מוצלח במקומות עבודה, במציאת בן זוג וחברים וכדומה.

חשוב לציין שלרוב, מנתחים פלסטיים מזמנים את המטופל לפני הניתוח על מנת להכיר אותו ולהבין האם מדובר במקרה של אדם אשר סובלים מדימוי גוף שלילי מסיבות מוצדקות או בלתי מוצדקות, ובמידת הצורך, הוא יפנה את המטופל לטיפול פסיכולוגי.

המאמר נכתב באדיבות ד"ר דוד רדרמן – מומחה לניתוחים פלסטיים.


No Comments