ראשי » פסיכולוגיה » מתי טיפול פסיכולוגי יכול לסייע לבני נוער

מתי טיפול פסיכולוגי יכול לסייע לבני נוער

הטיפול הפסיכולוגי הוכח כיעיל בקשת רחבה במיוחד של מקרים, מהפרעות קלות וקשיים יומיומיים, ועד להפרעות נפשיות קשות במקרים קיצוניים. הקשת הרחבה של הטיפוליים והאסכולות המגיעות תחת הכותרת של הטיפול הפסיכולוגי מאפשרת לכל בעיה לעמוד בפני יותר מפתרון אחד, ופסיכולוגים נמצאים היום במגוון מסגרות רחב במיוחד בכדי לתת תמיכה נפשית לכל מי שזקוק לה.

עוצמת הפסיכולוגיה קיבלה רוח גבית בשנים האחרונות, בזכות השילוב של האמצעים המודרניים עם התיאוריות החדשות, מהתרופות היעילות והמדויקות של ימינו ועד ההבנה של גורמי הסיכון בבריאות הנפש, ההשפעות הגנטיות, הסביבתיות, והתרבותיות הקשורות לשינויים המהירים המתרחשים בעולם המאיץ סביבנו.

הרגישים ביותר – והזמינים ביותר: בני הנוער

בעוד שהתינוקות שלנו והילדים הצעירים ביותר נמצאים לרוב במסגרות מאוד מצומצמות וקרובות ועם השגחה צמודה ואישית, מגיל מסוים נמצאים הילדים במסגרות רחבות יותר, ותחת מערכת לחצים ענפה. בני נוער רבים מוצאים עצמם מול אתגרים קשים במיוחד, ועם תעוקות נפשיות שניתן לזהות בשלבים מוקדמים של התפתחותן, ואף לענות עליהן עם טיפול פסיכולוגי לבני נוער.

רוב בני הנוער נמצאים במסגרות השונות של מערכת החינוך, מה שהופך אותם גם לזמינים יותר לאבחון ולגישה של יועצים וצוותים מקצועיים. מצד אחד לחצים רבים מגיעים לחייהם מהמפגש עם המערכת הזו, שדורשת מהם לעמוד במבחנים ובלחצים חברתיים שונים במקביל, אך היותם זמינים לשיחה ולייעוץ הוא יתרון של אותה מערכת בדיוק.

כל בני הנוער יכולים להיעזר בטיפול פסיכולוגי

אם אתם נתקלים במצב בו הילד שלכם מגלה סימני אי-שקט, עצבנות, כעסים, חוסר שביעות רצון, שעמום רב, חוסר עניין, דיכאון, עצבות, רצון להיות לבד בחדרו, או לחילופין רק מחוץ לבית, התדרדרות או חוסר עניין בלימודים, דעו לכם כי מן הראוי כי הוא ייפגש בהקדם האפשרי עם פסיכולוג לצורך הבהרת המצב, ומציאת דרך נעימה ונוחה לזהות את הקושי, הסיבות להיווצרותו, והצגת דרכי ההתמודדות הנכונות והמתאימות לו ביותר.

היכולת שלנו לזהות מצוקה בקרב בני הנוער והילדים שלנו, בתוך ומחוץ למסגרת הלימודים, היא כלי רב עוצמה שמאפשר לנו לתת להם את המתנה שאנו חייבים להם – סביבה מוגנת ובטוחה לצמוח ולהתפתח לכדי בוגרים שמחים עם יכולות מפותחות ואמונה בעצמם, כפרטים אינדיבידואלים משגשגים בחברה בה הם חיים.

אין בימינו כמעט אף נער או נערה שלא ייהנו מפגישות שבועיות של תמיכה ועידוד, מציאה של כלים משותפים וכלים להעצמה עצמית אצל בעל מקצוע מטווח האסכולות הפסיכולוגיות. תמיכה בהתפתחות הנפשית התקינה של הנוער שלנו היא צעד חיוני והכרחי ביצירת תרבות של הקשבה וחמלה, והבנה לצרכי הזולת, מתוך מקום של התבוננות על הפרטים ומציאת מענה לכל אחד ואחת. צורך זה לעיתים נעלם בתוך המסגרות הגדולות שמיועדות לכלל האוכלוסייה, כמו בתי הספר, ומציעות פתרונות כלליים לכולם. לכן מומלץ בזמנים אלו להקדים תרופה למכה, ולמצוא מסגרת נכונה של תמיכה פסיכולוגית-נפשית בהתפתחות הילד שלכם, כבר מגיל צעיר.


No Comments