‘בריאות הנפש’ היא מונח מקיף המתייחס להיבטים שונים של הפרעות נפשיות, רווחה נפשית והדרכים לטיפול בקשיים נפשיים ורגשיים והגברת הרווחה הנפשית.

ארגון הבריאות העולמי עצמו הצהיר כי אין הגדרה חד משמעית למונח בריאות הנפש ואכן, לאורך השנים התמקדו אנשי מקצוע ותיאורטיקנים בהיבטים שונים של הבריאות הנפשית. פרויד עצמו עסק במונח והגדיר את הבריאות הנפשית כ”יכולת לעבוד ולאהוב” ורבים אחריו התמקדו בהיבטים כניהול אורח חיים עצמאי, יצירת קשרים בין אישיים ועוד.

תהיה הגדרתה אשר תהיה, חשיבותה של בריאות הנפש ברורה ומוסכמת, ומרבית המדינות המערביות פועלות לשיפור הרווחה הנפשית והגשת סיוע למתמודדים עם קשיים נפשיים.

הפרעות נפשיות

כולנו חווים תקופת של עצב או משבר, אך הפרעות נפשיות הן שם כולל לקשיים רגשיים ונפשיים הפוגעים באופן משמעותי בתפקוד האדם או גורמים לחוויה סובייקטיבית של כאב ומצוקה רגשית. מקובל לחלק את הקשיים הנפשיים לשתי קבוצות מרכזיות:

1. הפרעות נפשיות- הפרעות נפשיות מתייחסות לקבוצה רחבה של קשיים נפשיים כרוניים או תקופתיים כדיכאון, חרדה, מאניה דפרסיה, סכיזופרניה, הפרעות אכילה ועוד.

2. הפרעות אישיות והפרעות התפתחותיות- קבוצה זו כוללת דפוסי אישיות או התנהגות כרוניים אשר פוגעים בהסתגלותו של האדם אך אינם עונים על הקריטריונים לאבחון הפרעה נפשית ספיציפית. קבוצה זו כוללת את הפרעות האישיות- דפוסים אישיותיים בלתי מסתגלים באופן משמעותי כתלותיות מוגברת, נוקשות לא סבירה וכד’- ואת קבוצת ההפרעות ההתפתחותיות המתייחסות למצבים מולדים כאוטיזם, פיגור וכד’.

מלבד לשתי קבוצות אלו, עשויות בריאות הנפש ווהרווחה הנפשית להפגע עקב מצבי חיים ותנאים סביבתיים מסוימים (אלימות במשפחה, עוני), מצבים רפואיים (אלצהיימר, פסיכוזה הנגרמת מגידול מוחי) ושימוש בחומרים פסיכואקטיביים (סמים, אלכוהול, תרופות).

בריאות הנפש- טיפול ושיקום

מצבים של פגיעה בבריאות הנפש מלווים לעיתים לא רק בסבל נפשי של האדם עצמו אלא גם בירידה תפקודית או פגיעה ממשית של האדם בעצמו או בסביבתו. לכן, הטיפול בקשיים נפשיים הוא חיוני ועשוי להביא לשיפור דרמטי באיכות חייהם של האדם הסובל ומשפחתו. ישנם שלושה ענפים מרכזיים המתמקדים בסיוע לאנשים המתמודדים עם קשיים נפשיים:

1. פסיכיאטריה- תחום רפואי המבוסס על ההנחה כי קשיים נפשיים ורגשיים קשורים בחוסר איזון ביוכימי. בהתאם, מבוסס היעוץ הפסיכיאטרי על מתן טיפול תרופתי ומעקב על השפעת התרופות על המצב הרגשי והתפקודי.

2. פסיכולוגיה- תחום המכוון להובלת שינוי רגשי ו/או התנהגותי המתבסס על עיבוד הקשיים הרגשיים והקניית מיומנויות התמודדות. הפסיכולוגיה עוסקת הן במצוקתו הסובייקטיבית של היחיד והן בקשיים במערכות זוגיות ומשפחתיות, ומציעה מגוון שיטות טיפול ויעוץ- טיפול זוגי, טיפול קוגניטיבי התנהגותי, הדרכת הורים, טיפול קבוצתי ועוד.

3. שיקום- בשנים האחרונות התפתחה מאוד הגישה השיקומית אשר ממוקדת בקידום עצמאותם ותפקודם של אנשים המתמודדים עם קשיים נפשיים. התחום השיקומי פונה בעיקר למתמודדים עם הפרעות נפשיות כרוניות ואקוטיות כסכיזופרניה ולאנשים המתמודדים עם לקויות התפתחותיות משמעותיות כאוטיזם ופיגור. מסגרות שיקומיות מציעות, בהתאם ליכולותיו של המשתקם, שירותי דיור עצמאיים (דיור מוזן, הוסטלים), מרכזים תעסוקתיים ומרכזים הממוקדים במיומניות חברתיות והרחבת המעגל החברתי.