הפרעות קשב וריכוז של הילד; משבר בקשר הזוגי; מצבי דיכאון וחרדה… קשיים אלו ורבים אחרים עלולים להתעורר לאורך חיינו. בחלק גדול מן המקרים אנו מצליחים להתמודד בכוחות עצמנו ובעזרת תמיכה מהסביבה, אך קשיים ואירועים מסוימים מצריכים לעיתים סיוע והכוונה מאיש מקצוע. מרכזי בריאות הנפש הם שם כולל לגופים ציבוריים המציעים שירותי יעוץ, טיפול והדרכה לסיוע בהתמודדות עם מגוון קשיים רגשיים, נפשיים והתנהגותיים.

מרפאות בריאות הנפש

מרפאות לבריאות הנפש הן מרפאות קהילתיות בהן ניתן לקבל מגוון שירותי אבחון וטיפול כאבחון פסיכו-דיאגנוסטי, טיפול פסיכולוגי, יעוץ פסיכיאטרי, הדרכות הורים, טיפול באומנות, טיפולים משפחתיים וזוגיים וכן הלאה. שירותים אלו ניתנים בדרך כלל ללא תשלום או בתשלום סמלי, אך כרוכים לעיתים בהמתנה של מספר חודשים ומוגבלים בזמן.

השירות הפסיכולוגי-חינוכי

השירות הפסיכולוגי החינוכי (שפ”ח) הוא שירות המיועד לסייע בהשתלבותו הלימודית והחברתית של הילד במערכת החינוך. זאת, באמצעות טיפול בילד עצמו, הדרכה של הוריו, הדרכת צוותים חינוכיים ושירותי אבחון והשמה המסייעים בבחירת המסגרת החינוכית המתאימה לצרכי הילד.

תחנות לטיפול משפחתי וזוגי

התפיסה השיקומית המקיפה אשר התפתחה בעשורים האחרונים הביאה להבנה כי ניתן לשפר את איכות חייהם של נפגעי נפש ואנשים המתמודדים עם הפרעות התפתחותיות חמורות (פיגור, אוטיזם) באמצעות הגברת תפקודם ועצמאותם. בהתאם, התפתחו מרכזים שיקומיים אשר מציעים תעסוקה נתמכת המלווה בהדרכה והכוונה צמודה, בהתאם לצרכיו ויכולותיו של האדם. כמו כן, התפתחו אפשרויות דיור המציעות דיור עצמאי, יחסית, אשר נתמך ומלווה על ידי צוות מקצועי. סוג הדיור מותאם ליכולותיו של האדם ועשוי להיות דירה עצמאית אליה מגיע מדריך, הוסטל, דיור מוגן וכן הלאה.

שירותים חברתיים

אלמנט משמעותי בתפיסה השיקומית שהתפתחה בשנים האחרונות הוא ההכרה בחשיבות הקשרים החברתיים לאדם הלוקה בנפשו או מתמודד עם קשיים רגשיים-נפשיים שונים. בהתאם, הוקמו מועדונים חברתיים (אנוש, לבב) המהווים מקום מפגש חברתי ומציעים פעילויות העשרה ולעיתים תוכניות הכשרה ורכישת מיומנויות ספציפיות (סדנאת מיומנויות חברתיות, טיפוח אישי, חיפוש עבודה וכד’). כמו כן, קיימות תוכניות (“רעים”, למשל) הממוקדות בשילוב נפגעי נפש בקהילה ובהקניית מיומנויות למילוי והעשרת שעות הפנאי.

בתי חולים פסיכיאטריים

בתי חולים פסיכיאטריים משמשים לטיפול בילדים, בני נוער ובוגרים המצויים במצבי משבר אקוטיים ו/או מסכנים את עצמם או את סביבתם. בעוד שבעבר היתה נטייה לאשפז נפגעי נפש לאורך שנים, הרי שהיום הנטייה שונה מאוד והדגש הוא על טיפול נפשי ותרופתי אינטנסיבי אשר יאפשר התמודדות מהירה ככל האפשר עם המשבר וחזרה לתפקוד והמשך טיפול בקהילה.

מרכזי טיפול לקשיים ספציפיים

קשיים נפשיים אינם נובעים מהפרעות נפשיות בלבד אלא גם ממגוון מצבי חיים וגורמים סביבתיים. בהתאם, התפתחו מרכזים המציעים שירותי טיפול וסיוע בתחומים ספציפיים כטראומה, פגיעה מינית, אלימות במשפחה ושימוש בסמים ואלכוהול. חלק ממרכזים אלו, כמקלטים לנשים מוכות, מציעים את שירותיהם ללא תשלום בעוד שאחרים גובים תשלום סמלי. בין העמותות והמרכזים המציעים שירותים טיפוליים הם אל”י (האגודה להגנת הילד), נט”ל (טיפול בטראומה), אל-סם ועוד.

בנוסף לשירותים אותם ניתן לקבל במרכזי בריאות הנפש, בוחרים אנשים רבים לפנות לטיפול אצל אנשי מקצוע או גופים פרטיים