ראשי » רפואה » מקצועות הסיעוד – מידע כללי

מקצועות הסיעוד – מידע כללי

מקצועות הסיעוד מהווים חלק בלתי נפרד מתמיכה ועזרה לקהילה ולגופים שונים אותם מייצג משרד הבריאות וגופים פרטיים בישראל. מאמר זה יעזור לקוראים להבין מהם מקצועות הסיעוד ומי קהל היעד המתאים ביותר ללימודים אלו.

סיעוד- על מה מדובר?

במילון, המשמעות של סיעוד היא מתן סיוע לאנשים. מקצועות הסיעוד נדרשים בכל מיני תחומים במערכת הבריאות, אם מדובר על מחלקות גריאטריות, המחלקה הפסיכיאטרית, המערך השיקומי, הכללי ועוד. הדרך הטובה ביותר להסביר מהו סיעוד היא באמצעות התשובות של אנשי המקצוע העוסקים במקצועות אלו. כל אדם שעוסק בסיעוד ואין זה משנה אם מדובר על סייעת לרופא שיניים שמטפל בקהילה סיעודית או מנהל במחלקה הסיעודית של בית אבות זה או אחר, כל אותם אנשים מספרים כי מאז ומעולם הם חלמו לעזור לאנשים.

תואר בסיעוד

כל מי שמעוניין להשתלב במקצועות הסיעוד חייב לסיים בהצלחה לימודים בתחום. אלו שמעוניינים לפתח קריירה בתחום, בוודאי יהיו מרוצים לשמוע כי ניתן ללמוד סיעוד לתואר ראשון, שני ואף דוקטורט ואט אט להשתלב גם בתפקידים ניהוליים הקשורים אל התחום. חלק בלתי נפרד מההסמכה של לימודי סיעוד הוא ציון עובר בבחינות הרישוי הממשלתיות בישראל (בחינות מטעם משרד הבריאות). חשוב לקחת בחשבון כי יש תחומים שונים של סיעוד ויש מבחני רישוי מסוגים שונים לאחיות מוסמכות, מעשיות ולאחיות שהחליטו להרחיב את הכשרתן בקורסים שונים בהתמחות של סיעוד. לימודי סיעוד פותחים דלת למגוון תפקידים, כמו למשל מנהלי סיעוד, אחראיים, מפקחים קליניים ועוד. הסגל הסיעודי תמיד פועל יחד עם הסגל הרפואי המפקח.

הכשרה וקידום בתחום הסיעוד

תהליך ההכשרה קולט אנשים שעברו מיון קפדני. המועמדים צריכים להכיר באופן כללי את מקצוע הסיעוד, את התפקיד החשוב שלו ולהיות בעלי יכולות הקשורות אל נתינה. חלק בלתי נפרד מהשיקולים האם לקבל מועמד למסלול לימודי שיקום יכללו את האינטליגנציה הרגשית והבשלות שלו. נכון להיום כל אדם שמסיים בהצלחה את לימודי התואר במקצוע הסיעוד יכול להתחיל בבניית קריירה אישית ולאט לאט להתפתח בתחום. הדרישה למקצוע זה גדולה הן במוסדות המשתייכים למדינה וכן בסקטור הפרטי. מסלולי לימודי סיעוד כוללים: • לימודי הסבה- קיימים 2 מסלולי לימודי סיעוד שעיקרם הסבת אקדמאיים וחובשים. משך הלימודים במסלולים אלו הוא בין שנתיים לשלוש. • מסלול תואר- כאן מדובר על מסלול של תואר ראשון פלוס אחות מוסמכת ומשך הלימודים בו הוא ארבע שנים. • מסלולי השלמה- מסלול שבסופו מוענקת תעודת גמר. עיקרו הוא מאחות מעשית למוסמכת. • השתלמויות שונות- לימודי סיעוד כוללים גם השתלמויות שונות לקהל יעד של אחיות.

תנאי ההרשמה למסלול לימודי סיעוד לתואר הראשון תמיד יכללו ציון פסיכומטרי, ממוצע ציוני בגרות וראיון אישי. חשוב לקחת בחשבון כי כאשר מדובר על מסלולי הסבה לאקדמאים או מסלולי השלמה לאחיות תנאי הקבלה יהיו שונים.


No Comments