ראשי » הריון ולידה » מה זו סקירת מערכות

מה זו סקירת מערכות

pregnant

כל אישה אשר נכנסת להריון עוברת החל מהשבוע ב-14, סקירת מערכות. סקירה זו נועדה לעבוד את העובר אשר נמצא בתוך בטנה, ומטרתה לאבחן את מצבו ותפקודו.

מרבית האיברים והמערכות של העובר מתחילים להיווצר כבר בשבועות הראשונים בתהליך ההיריון, לכן חשוב לבצע סקירת מערכות כבר בשלב מוקדם על מנת לאבחן את מצבו של העובר ושל איבריו הפנימיים. כפי שנוכל לראות בהמשך המאמר, קיימות מספר סוגים של סקירת מערכות.

סקירת מערכות יכולה להתבצע בשתי גישות, דרך הנרתיק וכן דרך הבטן, היא מבוצעת באמצעות מכשיר אולטרא סאונד אשר מאפשר לרופא לראות מה מתרחש בתוך הבטן. הבדיקה מתבצעת על ידי רופא שהוכשר לבצע בדיקה זו וכמובן הוכשר לעבוד עם מכשירי אולטרא סאונד.

מהי המטרה של סקירת מערכות

מטרת סקירת מערכות היא, כאמור, לראות את התפתחות האיברים והמערכות של התינוק. אך מעבר לכך, מטרתה לגלות האם העובר מתמודד עם מומים שונים והאם תהליך ההיריון מתקדם כסידורו. בהנחה וזה לא קורה, בדיקת אולטרא סאונד ואבחון נכון שלה, יכולה לגלות שיש צורך לבצע הפסקת הריון או להחליט כיצד לנהוג מכאן והלאה על מנת לשמור על בריאות האם והעובר.

מהי סקירת מערכות מוקדמת

כאמור הבדיקה הראשונה נערכת אחרי שבוע 14, בדרך כלל נהוג לבצע אותה עד לשבוע 17. מדובר בבדיקה שמטרתה לזהות מומחים וסמנים אחרים שיכולים להשפיע על לידת העובר והתפתחותו כשיצא לאוויר העולם. בבדיקה זו נהוג לבחון את מיקום השליה וכמות מי השפיר.

בדיקה זו מומלצת, לא רק בגלל העובדה שהיא מגלה מהו מצבו של העובר אלא שבמקרים רבים, היא מאפשרת לנשים להחליט האם לבצע בדיקות כמו סיסי שלייה או מי שפיר. כמו כן, בדיקה זו מאפשרת להחליט האם להמשיך בהריון או לא. בשלב זה, הרבה יותר פשוט להחליט על כך.

הבדיקה נערכת בין 20 ל-40 דקות, היא לא כואבת אך ייתכן מאוד שהאישה תחושה בה אי נוחות. חשוב לציין, לא ניתן לגלות כל דבר בבדיקה זו, בין היתר מאחר וישנם איברים שלא התפתחות לגמרי, למשל המוח, לכן יש צורך לבצע גם סקירת מערכות מאוחרת.  מה שכן, אחרי בדיקה זו יהיה ניתן לגלות מהו מין העובר.

pregnant

מהי סקירת מערכות מאוחרת

סקירת מערכות מאוחרת נערכת בין השבועות ה-20 ל-23 (לא ניתן לעשות לפני ולא אחרי). מדובר בסקירת מערכות חשובה שכל אישה חייבת לבצע, כולל נשים שביצעו סקירת מערכות מוקדמת, מהסיבה הפשוטה שישנן מערכות אצל העובר שמתפתחות רק אחרי השבוע ה-16, מה שאומר שבסקירת המערכות הראשונה לא ניתן להבחין בהן.

סקירת מערכות מאוחרת תאפשר לגלות האם יש מומים או תסמינים אחרים שיכולים להוכיח על בעיות התפתחויות שונות שצפויות אצל העובר ואז קיימת אפשרות להיערך אליהן.

הסקירה המאוחרת נערכת דרך הנרתיק וכן דרך הבטן, בדומה לסקירה המוקדמת, גם במקרה זה היא מתבצעת על ידי רופא מיומן שמתמחה בבדיקות אולטרא סאונד.

מור לאישה – כל השירותים והבדיקות לנשים, תחת קורת גג אחת.


No Comments