ראשי » רפואה » מה הם שתלים דנטליים ולמי הם מתאימים

מה הם שתלים דנטליים ולמי הם מתאימים

שתלים דנטליים

תארו לעצמכם תמונה של שודד ים בראש. ניצב על ספינת שודדים, בגדים בלויים ומלוכלכים ממסע ארוך, עיניים רעות, זיפים על פניו, חיוך מרושע שחושף פה מלא שיניים שבורות. אז אם אתם מתכננים להיות שודדי ים בעתיד הקרוב, אין צורך לטפל בשיניים שבורות, אבל לכל האחרים, אם מגיע מצב מצער והשיניים נרקבות או נשברות ולא רוצים להישאר עם מעבר חצייה במקום חיוך, יש היום מגוון טיפולים אפשריים. בין החידושים השונים והמדהימים של הרפואה המודרנית נוצרו פתרונות חדשים לבעיית חוסר השיניים. אם פעם לא היה ניתן להשתיל שיניים – בשנים האחרונות הדבר פשוט ורווח. ישנם פיתוחים בסוגי הכתרים לשיניים או אפשרות לגשר, אך הפיתוח והבסיס לכל אלו הוא כמובן המצאת השתלים הדנטליים.

שתלים דנטליים

שתלים דנטליים

מהם שתלים דנטליים?

על מנת לשים כל סוג של תחליף לשיניים, שיהיה תחליף קבוע וראוי, יש לשים לו עוגן בתוך הלסת. השתל הדנטלי הוא בעצם התקן בתוך הלסת שדומה בצורתו ושימושו לבורג שמבריגים עם קידוח לתוך עצמות הלסת, וכך ניתן לייצב על ההתקן את תחליף השן, בין אם הוא כתר או גשר או סוגי שיניים תותבות שונות. השתל עשוי לרוב מטיטניום, שהיא מתכת אצילה, כלומר מתכת שלא תיצור ריאקציה כימית לא רצויה עם הגוף, השתלים הראשונים הומצאו אמנם כבר במחצית המאה הקודמת אך עם בניית השתלים הדנטליים בצורת הבורג, שקלים יותר להשתלה, רפואת השיניים בעולם השתנתה וזהו אולי אחד השינויים הגדולים ביותר ברפואת השיניים. אחרי שמחדירים את השתל הדנטלי לתוך הלסת, העצם של הלסת בונה את עצמה סביב השתל והן הופכים להיות ממש כמו איבר אחד, ותחליף השיניים מרגיש ונראה ממש כמו שיניים לכל דבר ועניין.

למי זה מתאים ומדוע

כל מי שנמצא בהתלבטות בנוגע לתהליך שיקום השיניים שלו, ראוי שיכיר ויבין את דרך הפעולה של השתלים הדנטליים והיתרונות הגדולים של השיטה. השתלים הדנטליים יכולים לעזור במקרה של שיקום שן בודדת אחת ועד לבניית לסת שיניים שלמה. בעזרת תמיכה של עולם המחשבים היום ואמצעי הטכנולוגיה המתקדמים ניתן, אחרי מחקר ואיסוף נתונים של הלסת, לבצא שתל בגודל המדויק שצריך ובמיקום המדויק והיעיל ביותר לבניית שן מלאכותית או כתר. להשתלה הדנטלית אחוזי הצלחה כמעט מושלמים של כ-98% והיתרון הגדול הוא שבשיטה זו בניגוד לשיטות אחרות אין צורך לפגוע בשיניים הסמוכות הקיימות, והשיניים יהיו תחליף קבע פרמננטי.

אופן התהליך

בדרך כלל ההשתלה מתחלקת לשלושה שלבים: הראשון- השתלים מוחדרים לתוך עצם הלסת, ומוסתרים תחת הלסת. בשלב השני- חושפים את השתלים מעל קו החניכיים ובשלב השלישי כבר בונים את השיניים החדשות על השתלים הדנטליים. ישנם רופאים שמציעים לבצע כמה מהשלבים באותו זמן ויש אפשרויות שונות לאורך התהליך לפי מצב כל מטופל ושיטת הטיפול של הרופאים השונים. אין ספק כי התהליך של השתלים הדנטליים יקר יותר מאפשוריות שונות של תחליפי שיניים, אך ללא ספק כדאי לבדוק את האפשרויות העומדות לטיפול זה כי אחוזי ההצלחה, אורך החיים של השיניים ואי הפגיעה בשיניים הקיימות חשובים ומהווים יתרון בולט על כל שיטת טיפול אחרות של שיקום השיניים.


No Comments