מעבר למתנות הרבות שהתהליך המופלא בו נוצרים חיים חדשים בתוכך מביא לך, היריון גם דורש ממך מספר דברים חשובים. אחד מהדברים הללו הוא מתן תשומת-לב רבה במיוחד לבריאות, שלך ושל העובר שלך, דרך ביצוע בדיקות שונות, דוגמת מי שפיר, המאפשרות לך לדעת את בריאות העובר בעודו צעיר במיוחד.

החשיבות של בדיקת מי השפיר גבוהה במיוחד במהלך ההיריון שכן היא מאפשרת לך הצצה לעבר העתיד, תוך הישענות על ידע מדויק מההווה. בדיקת מי שפיר מאפשרת לאישה בהיריון לבדוק ולשלול את היתכנותם של תופעות גנטיות שונות היכולות להשפיע באופן ישיר על בריאותו של העובר, ועל התפתחותו כילד בריא.

בדיקה זו נפוצה בעיקר, אך לא רק, בהיריון אשר נחשב בסיכון מוגבר, ונשים רבות מבצעות את הבדיקה בכדי לדעת מראש על מומים אפשריים בעובר, בכדי שיוכלו לקבל החלטות הרות גורל בטרם עת. הברכה הגדולה של מדע הרפואה המודרני מאפשרת לאלו החיים בעידן זה לבצע בחירות חשובות על דברים שיכולים לשנות את החיים, לעיתים לכיוון פחות רצוי.

כיצד מתבצעת בדיקת מי שפיר

בדיקת מי שפיר עברה שינויים רבים במשך המאה הקודמת, ועוד שינויים רבים במאה הנוכחית. כפי שניתן להבין ממשפט זה, בדיקה זו בעלת היסטוריה עשירה, מה שהופך אותה לאחת הבדיקות הנחקרות ביותר בתחום, הרחבות ביותר, והמדויקות ביותר בעולם רפואת ההיריון.

הבדיקה נעשית על-ידי החדרת מחט ארוכה וייעודית ישירות לחלל הרחם, בו נמצאים מי השפיר, שהם סביבת החיים של העובר במשך כל תקופת ההיריון. מחט זו מגיעה למי השפיר, ושואבת כמות מזערית מהמים, כזו המספיקה לביצוע הבדיקות ההכרחיות, אך לא פוגעת באיזון הרחם.

שלא כמו בעבר, את הבדיקה מבצעים בימינו תחת מעקב צמוד ומדויק של מכשיר אולטרא סאונד המאפשר פעולות מדויקות תוך הורדת הסיכונים הכרוכים בבדיקה במאות אחוזים. העובדה כי הרופא המבצע את הבדיקה רואה בצורה ברורה את המחט לאורך כל הבדיקה אומרת כי ניתן להימנע מפגיעה בעובר ובאם, ולבצע את הבדיקה בצורה בטוחה מאוד.

מה מגלים בבדיקת מי שפיר

בדיקת מי השפיר חושפת בפני הבודקים את ההיתכנות הגנטית להופעתם של מומים רבים. בבדיקה זו ניתן כיום לבדוק בצורה מדויקת מאוד הפרעות דוגמת תסמונת דאון , תסמונת קליינפלטר, טאי זקס, ועוד תופעות רבות, בוודאות גבוהה מאוד.

חלק מהתופעות הניתנות לזיהוי על ידי בדיקה זו הינן תופעות הקשורות לאיכות חיים נמוכה במיוחד, מחלות קשות הכרוכות בסבל וכאב פיסי ונפשי, וכאל והמביאות לחיים קצרים, לא קלים, ומוות בגיל צעיר. הקושי במחשבה על תופעות אלו אומנם רב מאוד, אך אינו משתווה לקושי הרבה שבגידול ילד הלוקה בתופעה מסוג זה, מה שהופך את בדיקת מי השפיר לבדיקה נפוצה והכרחית למען העובר והאם כאחד.