ראשי » רפואה משלימה » לשאוב אושר מהסביבה

לשאוב אושר מהסביבה

רבים וטובים כבר שאלו (ועדיין שואלים) מהי תכלית הקיום האנושי. התשובות שהציעו אנשים, עוד משחר ההיסטוריה, רבות וטובות אך לעולם לא תהיה עליהן הסכמה מקיר לקיר. יחד עם זאת, ישנו מצב שאחד שלגביו קיימת הסכמה כמעט מלאה – כולם רוצים להרבות אושר ולהמעיט כאב או סבל.

בין אם מדובר בגורו היושב באשרם, תלמיד חכם הלומד בישיבה, מנהל בכיר בחברת הייטק או סוור שעובד בנמל בנשיאת משאות כבדים – כולם רוצים לשאוב אושר מהסביבה. השאלה היא – איך עושים את זה.

אושר חומרי

לא מעט אנשים שואבים הנאה ושמחה משדרוג הרווחה החומרית שלהם. עבור אחדים מדובר על רכישה של מכשיר הסלולר החדיש ביותר, אחרים רוכשים ביגוד מיוחד ויוצא דופן, בחנויות מובחרות. חובבי איכות החיים והנוחות יבחרו לרכוש רכב חדש, באמצעות מימון לרכב בתנאים נוחים והדוגמאות עוד רבות. באופן כללי, שיפור הסביבה החומרית מספקת כמה צרכים מאוד בסיסיים:

 – שיפור בתחושת הביטחון האישי.
 – שיפור רמת החיים האישית והמשפחתית מבחינה רפואית, תזונתית וכן הלאה.
 – שאיבת הנאה אסתטית מסביבת מגורים מעוצבת ונאה.
 – הנאה ונוחות משימוש בנפלאות הטכנולוגיה המודרנית.

אושר משפחתי

עבור אנשים רבים מקור ההנעה (מוטיבציה) הגדול ביותר בחיים הוא המשפחה. לכן, עבורם לשאוב אושר מהסביבה משמעו שיפור האושר של כל בני המשפחה. אנשי כאלה יפעלו כדי:

 – לגדל ילדים לתפארת.
 – לספק להם את כל צרכיהם הפיזיים והנפשיים.
 – לספק למשפחה סביבת מגורים נוחה ובטיחותית.
 – למצוא פעילויות משפחתיות איכותיות לזמן הפנוי.

ראוי לציין שאושר משפחתי אינו בהכרח דבר מתנגש עם אושר חומרי. הדברים יכולים בהחלט ללכת זה עם זה, שלובי ידיים.

אושר נפשי

היבט חשוב נוסף של שאיבת אושר מהסביבה קשור בהיבט הפנימי, הנפשי. למרות שגם השקעה במשפחה וברווחה חומרית מביאים לאושר נפשי, אך כאן אנו מדברים על דבר מה אחר. כאן אנו מתכוונים לאושר ברמה הפנימית, האינדיבידואלית. אושר ברמה כזאת ניתן להעצים באמצעות שיטות שונות ובהן:

 – שינוי מקצועי – ההחלטה להתפתח מבחינה מקצועית, נותנת משמעות רבה לאינספור אנשים. לעיתים, שינוי כיוון מקצועי או התפתחות מקצועית בגיל צעיר או באמצע החיים, מביאה לשיפור עצום ביחס של האדם לעצמו ולסביבה.
 – לימודים – לימודים לשם לימודים, לאו דווקא לצורך התקדמות מקצועית או חומרית, היא השקעה בנפש. הרצון ללמוד ולהרחיב דעת הוא רצון אנושי בסיסי והחתירה לידע מסיבה אושר רב. על רקע זה, אין פלא שכיום ניתן למצוא שפע של קורסים ותחומי לימוד, בכל מקום ולכל גיל.
 – טיולים – טיולים בטבע, בחורשות, לחוף הים ובכל אתרי המורשת, התרבות ובאתרים ההיסטוריים תורמים מאוד להרגשת שלווה וחיבור לארץ ולשורשים. זוהי דרך טובה מאוד להתנתק משגרת היום יום ולנקות את הראש.
 – פעילות לגוף ולנפש – לחפצים בכך, קיים שפע של פעילויות מרגיעות שמחזקות את הגוף ומרגיעות את הנפש. פעילויות של ספורט תחרותי, יוגה, אירובי, מכון כושר, שחייה, כל אלה ועוד מסבים אושר לצעירים ולמבוגרים גם יחד.


No Comments