כל מה שרצית לדעת על לימודי פסיכולוגיה

מעוניין לעזור לאנשים להתמודד עם קשיים רגשיים, לחקור את התנהגותם החברתית של בני אדם או לתרום לרווחתם הנפשית של עובדים במסגרות תעסוקתיות? לימודי פסיכולוגיה יאפשרו לך לעסוק במחקר, אבחון, ייעוץ וטיפול בתחומים אלו ורבים אחרים.

מהי פסיכולוגיה?

פסיכולוגיה היא תחום מדעי השם לעצמו למטרה לחקור את התנהגות האדם תוך התמקדות בארבעה תחומים מרכזיים: תיאור ההתנהגות האנושית, זיהוי הגורמים להתנהגות, חיזוי ההתנהגות בסיטואציות שונות וניסיון להשיג שליטה ובקרה התנהגותית.

גורמים אלו קשורים זה בזה: האפשרות לחיזוי התנהגות מבוססת על היכולת לתאר אותה, האפשרות לשלוט ולכוון את ההתנהגות קשורה בהבנת הגורמים לה וכן הלאה. לדוגמא, זיהוי העובדה כי גיל ההתבגרות מלווה לעיתים בהתנהגות מרדנית, וכי התנהגות זו עשויה לנבוע מנסיונו של המתבגר לבסס אוטונומיה וזהות אישית- היא העומדת בבסיס היכולת לחזות שגיל זה דורש מן ההורים הסתגלות מחודשת ולפתח, במידת הצורך, תוכניות טיפוליות או תוכניות יעוץ והדרכה להורים.

מה אפשר לעשות עם לימודי פסיכולוגיה בעתיד?

תחום הפסיכולוגיה הוא תחום רחב אשר מתמקד הן במחקר והן בתכנון ויישום התערבויות טיפוליות, ייעוציות וחינוכיות. תחום עיסוקו של הפסיכולוג מבוסס על התמחותו באחד מענפיה המרכזיים של הפסיכולוגיה: פסיכולוגים קליניים עוסקים באבחון וטיפול בקשיים נפשיים, רגשיים, בין אישיים, חברתיים והתנהגותיים; פסיכולוגים חינוכיים עוסקים בביצוע אבחונים והתערבויות ייעוציות המכוונים לשילוב הילד במערכת החינוך מבחינה רגשית, חברתית ולימודית; פסיכולוגים ארגוניים/תעסוקתיים מתמקדים בהשמת עובדים, הכוונה תעסוקתית והתערבויות לקידום, הנעת ושיפור תהליכים בארגון; פסיכולוגים שיקומיים ורפואיים מתמחים בליווי וטיפול בבני משפחות ובאנשים המתמודדים עם מחלות, נכויות, פרוצדורות רפואיות ופגיעות גופניות שונות; פסיכולוגים התפתחותיים מתמחים בחקר, אבחון וטיפול בקשיים ולקויות התפתחותיות שונות. כמו כן, חלק מהפסיכולוגים עוסקים במחקר בתחומי הפסיכולוגיה השונים, כפסיכולוגיה חברתית ופסיכולוגיה קוגניטיבית.

לימודי פסיכולוגיה – איפה, איך וכמה?

לימודי פסיכולוגיה לתואר ראשון מתקיימים בכל האוניברסיטאות המוכרות בארץ ובמגוון מכללות. עם זאת, לימודי פסיכולוגיה לתואר ראשון אינם מאפשרים עיסוק במחקר או טיפול בתחום- רק לימודים לתואר השני מזכים בתואר ‘פסיכולוג’.

מסלול לימודי פסיכולוגיה הוא מסלול ממושך: משך התואר הראשון הוא שלוש שנים ואחוז קטן ביותר של מסיימי תואר ראשון מתקבלים לתואר השני (במיוחד בענפים הטיפוליים ייעוציים- פסיכולוגיה קלינית, חינוכית וארגונית).

לימודי פסיכולוגיה לתואר שני מתקיימים באוניברסיטאות המוכרות (תל אביב, בר אילן, ירושלים, חיפה, באר שבע) ובמכללה האקדמית תל אביב-יפו. הקבלה לתואר שני ללימודי פסיכולוגיה מותנית בממוצע ציונים גבוה, עמידה במבחן המתא”ם (מבחן מתאם), הצגת המלצות טיפוליות ומחקריות וראיונות אישיותיים-מקצועיים. הלימודים עצמם כוללים לימוד תיאורטי ומעשי בתחום הספיציפי בו בחר הסטודנט להתמקצע (קליני, חינוכי, ארגוני, מחקרי, התפתחותי).

לימודי התואר השני נמשכים שנתיים וכוללים הגשת תיזה או עבודת גמר, ומקנים לסטודנט את תואר הפסיכולוג. כדי לעסוק באופן עצמאי בתחום, על הפסיכולוג לעבור התמחות של מספר שנים בתחומו ואחריה לעמוד בבחינת ההתמחות אשר תקנה לו מומחיות בתחומו (‘פסיכולוג קליני’, ‘פסיכולוג ארגוני’).

מרבית הפסיכולוגים ממשיכים ללמוד גם עם תום התמחותם, כדי להעשיר את הבנתם ואת מיומנויות הטיפול או הייעוץ שלהם.