ראשי » הריון ולידה » לא מצליחים להכנס להריון? יש מה לעשות עם זה

לא מצליחים להכנס להריון? יש מה לעשות עם זה

נשים וגברים מתעניינים לגבי טיפולי פוריות כאשר הם לא מצליחים להיכנס להריון. לא תמיד קל לזהות את הסיבה לקשיים וברוב המקרים נדרשת מעורבות מקצועית, אבחון ובחירת שיטת טיפול אפקטיבית. מצד שני, אפשר להתעודד בעובדה שהיום יש מה לעשות עם בני זוג שלא מצליחים להיכנס להריון. הטיפולים מגובים במחקרים רפואיים והם כוללים מינימום של סיכונים או תופעות לוואי. את הטיפולים ניתן לעבור כמעט בכל גיל וללא קשר לרקע בריאותי או פיזיולוגי.
איך יודעים מתי לפנות לטיפול?
ראשית, כדאי לאסוף מידע מקדים לפני שמתחילים לבצע טיפולי פוריות. עד גיל 35 לדוגמא קיים סיכוי של 25% להשגת הריון בכל מחזור טיפול, כאשר בגיל 40 ומעלה הסיכוי להריון ספונטני או באמצעות טיפולים יורד עד 10% בלבד. בגיל 42 הסיכויים יורדים לרמה של 6% ומטבע הדברים הם אינם משתפרים. לפיכך, רצוי להקדים ולפנות אל טיפולים רפואיים אחרי שלא מצליחים להיכנס להריון או לכל הפחות לערב את אנשי המקצוע הנכונים.
שנית, יש שורה ארוכה של בדיקות דם הנלקחות על ידי רופאים ביום השלישי לווסת. בדיקות דם אלו עשויות לנבא את מצב הפריון בטווח של שנתיים. רצוי לשקול את הבדיקות הללו על מנת להכיר בסיכויי ההריון ולקבל החלטה מושכלת על טיפולים ייעודיים. הביוץ הטבעי הוא תנאי אופטימאלי להריון אצל זוג תקין ומומלץ לפנות לבירור לאחר כמה חודשים של ניסיונות.

סוגים של טיפולי פוריות
אחרי קבלת החלטה על טיפול רפואי לצורך כניסה להריון נדרשות נשים להגיע אל מרפאת הריון, לברר על הבדיקות הדרושות לצורך פתיחת תיק ולקבל ייעוץ פרטיקולרי. הבדיקות הראשוניות נועדו לברר את מצב הבריאות הכללי של האישה, את תקינות מערכת הרבייה שלה וגם את השאלה האם היא נושאת נוגדנים שאמורים להגן עליה מפני מחלות. הבדיקות העיקריות שרצוי להזכיר בשלב הזה הן משטח מצוואר הרחם, נוגדני אדמת בדם ואולטרסאונד של האגן הקטן.
כאשר הביוץ נדיר או אינו קיים כלל, בוחרים רוב הרופאים על טיפול מסוג איקקלומין. זהו השלב הראשון בטיפול והוא ניתן לזוגות עם אי פוריות על רקע בלתי מוסבר. לחילופין, הבחירה בטיפול הזה מתאימה כאשר קיימת ירידה קלה בספירת הזרע. מטרת הטיפול היא להעלות את הסיכוי לביוץ והתרופה ניתנת בצורת טבליות לבליעה.
טיפול נוסף כולל זריקות הורמונליות, אותן אפשר ורצוי לבצע לבד לאחר הדרכה של אחיות. הזריקות מעודדות צמיחת זקיקים בשחלות והבשלה של ביציות, כאשר המעקב אחר התוצאות נעשה באמצעות אולטרסאונד. טיפול אחר לזוגות שכבר עברו טיפולי פוריות קודמים ללא הצלחה הוא הפריה חוץ גופית ומטרתו לשלב בין ביציות בשלות וזרע. הטיפול מיועד גם לזוגות שבהם אובחן אצל האישה אי פריון ולזוגות בהם נמצאה ספירת זרע נמוכה.


No Comments