ראשי » כללי » יש לי אוטיזם

יש לי אוטיזם

אוטיזם - ניתוק וחיבור מחדש עם הסביבה

הפרעת האוטיזם היא הפרעה מוכרת ושכיחה הן בארץ והן בעולם כולו. מדובר בלקות התפתחותית שנובעת מבעיה נוירולוגית תורשתית ומולדת. ניתן לזהות את הלוקים באוטיזם לפי מספר תסמינים, כאשר ייתכן כי תיהיה לקות באחד מן התסמינים או בכמה מהם. ראשית קשיי התקשורת, ביצוע תקשורת לא מילולית, קושי ביצירת קשרים חברתיים על ידי תקשורת, קושי בהבעת רגשות וכדומה. תסמין אחר הוא הפרעה בדיבור, כלומר שגיאות בדקדוק, אוצר מילים נמוך מהרגיל וכמובן הימנעות מדיבור בכל אפשרות. התסמין האחרון הוא התנהגות חזרתית, למשל נדנוד של הגוף, בדרך כלל לתסמין זה יש גם מאפיינים שמתבטאים בקאורדינציה בידיים.

אוטיזם או פיגור שכלי?

גם פיגור שכלי היא תופעה מוכרת, ההבדל בין אוטיזם לפיגור שכלי עומד על האחידות בקשיים השונים של האדם. מה זאת אומרת? הלוקים באוטיזם יראו התפתחות לא אחידה של הכישורים מגיל צעיר, ייתכן כי יציגו יכולות טובות בביצוע פעולות מסויימות אף מעל לממוצע גילם ובפעולות פשוטות אחרות, יראו קשיים חמורים לגמרי. לעומתם, פיגור שכלי מציג התפתחות כללית נמוכה. תיהיה התפתחות כלשהי של כישורים, אם כי נמוך מן הממוצע. בהתמודדות עם שתי התופעות ישנן דרכים רבות ושונות להתמודדות ולטיפול וכמובן קיימות רמות שונות של קושי.

שילוב בחינוך

אחת המטרות החשובות ביותר בכל הנוגע להתמודדות עם פיגור שכלי או אוטיזםהיא השילוב. מרגע גילוי הלקות חשוב מאוד לשלב את הילד (או הפעוט), במסגרת שתתמוך בו באופן המוצלח והיעיל ביותר. קיימות בארץ מסגרות שונות הן ללוקים בפיגור שכלי והן ללוקים באוטיזם, מסגרות אשר מייצגות אותן, הוסטלים, שירות סיעודי ועוד. כאשר המצב של הלוקה בפיגור שכלי או אוטיזםהוא יחסית קל, בדרך כלל משלבים אותו במסגרת חינוכית רגילה תוך שילוב של עזרה מיוחדת (על ידי חינוך מיוחד). במקרים קשים יותר, כאשר הילד לא מסוגל להתמודד עם פעולות פשוטות בכוחות עצמו, ישנן מסגרות מסויימות ספציפיות שמטרתן לעזור לו להיעשות עצמאי ככל האפשר.

הטכנולוגיה מסייעת

בעקבות התפתחות הטכנולוגיה של ימינו, קיימות עשרות שיטות להתמודדות עם לקויות כאלה ואחרות. כיום קיימות שיטות רבות לטיפול באוטיזם ובפיגור שכלי, כך שהמטרה העיקרית בטיפול היא לאפשר לאדם להפוך לעצמאי ככל האפשר, לעזור לו לבצע פעולות יום יומיות בקלות, ולסייע לו להשיג כישורים שונים בחיים. אוטיסטים רבים וגם אחרים הלוקים בפיגור שכלי מצליחים להשתלב כיום במעגל העבודה בדרך מסויימת, מצליחים להתנייד על ידי תחבורה ציבורית ועוד פעולות יום יומיות שונות. ככל שהליקוי מתגלה מוקדם יותר, כך קיימים כלים רבים יותר ואפקטיביים יותר אשר יגרמו לאדם להפוך לעצמאי ובעל כישורים. הלקות אומנם תמיד תיהיה קיימת וכיום אין פתרון מוחלט, אבל בעזרת הסיוע ממומחים והענקת כישורים שונים ניתן להקל משמעותית בתפקודו של הלוקה באחד מהתופעות אוטיזם או פיגור שכלי.


No Comments