ראשי » כללי » טיפול פסיכולוגי – כדאי לי ?

טיפול פסיכולוגי – כדאי לי ?

איך בוחרים פסיכולוג ?

מתי ניתן לדעת כי אנו זקוקים לייעוץ פסיכולוגי

ובכן, על שאלה זו קשה לענות באופן חד משמעי, התשובה לכך היא אינדיבידואלית לכל אחד ושונה מאדם לאדם. נוכל למצוא אוכל מכנה אחד משותף לכל אותם האנשים המרגישים כי הם צריכים להיעזר בפסיכולוג והוא התחושה כי איכות החיים נפגעת כתוצאה מבעיה פנימית שמקורה בנפש ולא בגוף.

לאחר שהחליט האדם כי הגיע העת שבו הוא צריך לבחור מטפל פסיכולוגי, נשאלת השאלה הבאה:

איך לבחור מטפל פסיכולוג שיהיה נכון ואפקטיבי ?

אם תשאלו מטופלים רבים כיצד הגיעו לפסיכולוג שלהם? רבים יענו לכם כי הגיעו על ידי המלצות של מכרים או המלצות ברשת האינטרנט בכלל וכיום גם מוצאים המלצות רבות ברשת המדיה החברתית.

רוב הפסיכולוגים הללו פועלים בצורה פרטית.

לעיתים קרובות הבושה מהתייעצות בנושא אינטימי שכזה או חוסר היכרות עם התחום גורמת לאדם לדחות את הטיפול ולהזניח את הנושא. פעולה שכזאת כמובן מביאה איתה החרפה של הבעיה והתעצמותה.

דרך נוספת להגיע לטיפול פסיכולוגי הוא על ידי פנייה למטפלים העובדים עם השירות הציבורי כמו קופות חולים, לשכות הרווחה, בתי חולים ועוד נותני שירות ציבוריים הקשורים לנושא.

בחירת טיפול ציבורי כרוכה ביתרונות וחסרונות. יתרונה הבולט הוא העלות המופחתת לטיפול. החיסרון הוא הגבלת זמן הטיפול, המתנה ארוכה על לקבלת טיפול וזמינות המפגשים.

מידע על מטפלים אשר עובדים עם אחד מהמרכזים הציבוריים ניתן לקבל בכל אחד ממרכזים אלו (לדוגמא: קופות החולים שולחות ללקוחותיהם רשימת מטפלים פסיכולוגיים אשר עובדים עימם)

בין אם נעשתה בחירה בטיפול ציבורי או פרטי חשוב לדעת כי הטיפול בבעיה פסיכולוגית בכל דרך שהיא חשובה לא פחות מאשר טיפול בבעיה פיזיולוגית רפואית.

לעיתים נוטים אנשים לחשוב כי מבעיות הנפש ניתן להתעלם ולדחותם על אין קיץ אך ככל שעוברות השנים אנו עדים לנזק הנעשה מבעיה נפשית אשר לא קיבלה טיפול מתאים.

המטפל מתאים לי ?

בחינת ההתאמה בין מטפל ומטופל אינה צריכה לקחת זמן רב. כמובן, שפגישה אחת ראשונית איננה מספיקה כדי להחליט, אך שלוש פגישות יכולות לתת לכם אינדיקציה על החיבור עם הפסיכולוג שלכם.

כימיה של מטפל ומטופל דומה לכל כימיה בין 2 אנשים. החלטה כי מטפל זה או אחר אינו מתאים, לא מעידה כלל על טיב המטפל ומקצועיותו.

חשוב לזכור כי כמטופל יש לחוש נינוחות עם הפסיכולוג. עליכם למצוא איתו ובפניו את המקום לפרוק דברים אינטימיים ולכן חשובה התחושה שהוא משדר אליכם.

כל אדם יחוש בנוח בסביבת אישיות אחרת. ישנן נשים אשר יחושו אי נוחות לפתוח את נפשם בפני פסיכולוג ויעדיפו פסיכולוגית ולהיפך גברים שיחושו אי נוחות בפני פסיכולוגית.

סיבות נוספות להתאמה או אי התאמה בטיפול ע"י תורת הפסיכולוגיה יכולות להיות שיטת הטיפול. מדעי ההתנהגות ככלל ופסיכולוגיה בפרט כוללים מספר רב של סוגי טיפול. טיפול קבוצתי מול טיפול אישי או טיפול זוגי, טיפול דינמי וארוך מול טיפול קצר וממוקד ועוד סוגים שונים של טיפולים פסיכולוגיים.

כך או כך, סיבת התחושה של אי התאמה איננה דורשת הסברים בפני אף אחד פרט לעצמכם ולכן אל תחושו לא בנוח לסיים התקשרות עם פסיכולוג אשר אינכם חשים חיבור חיובי איתו או עם סוג הטיפול אשר הוא מטפל בו.

האם הפסיכולוג ממשיך לשמור על סודיות גם אם הטיפול אצלו הפסיק?

שמירת הסודיות נשמרת בצורה מוחלטת אצל הפסיכולוג גם אם הטיפול הופסק. המטפל רשאי למסור פרטים על הטיפול והמטופל רק אחרי מתן אישור בכתב מהמטופל בו האחרון מאשר כי הוא מוותר על החיסיון הרפואי. חשוב שתדעו במצבים שבהם מזהה הפסיכולוג המטפל כי יש סכנת חיים מוחשית אותה הוא יכול למנוע, יש לו את הרשות על פי בחוק באופן יוצא דופן למסור מידע.

לסיכום, זכרו כי פנייה לטיפול פסיכולוג אינה מעידה על חולשה כמו שפנייה לרופא המשפחה לא מעידה על אחת כזאת. הרווח מטיפול פסיכולוגי יעיל ונכון הוא עצום ואיכות החיים משתפרת באופן משמעותי ומחוללת פלאים למצב הרוח שלנו ולשגרה היומיומית. כמו כן, העולם המודרני מביא עימו לשמחתנו יותר מודעות ופתיחות לטיפול נפשי ובכך בחברה המתקדמת כיום, טיפול שכזה מעיד לעיתים על רמת מודעות גבוהה של המטופל כלפי עצמו ורצון למימוש העצמי שלו ולמתן חיזוק לחוסנו הנפשי. אין אדם שאינו יוכל להפיק הנאה מטיפול פסיכולוגי ויפה שעה אחד טרם מצב של שבירה.


No Comments