טיפול פסיכולוגי דרוש לנו במצבי מצוקה נפשית בעוד אנשים אחרים מעדיפים לפנות לטיפול זה באופן שוטף כחלק משגרת החיים שלהם, כי הם נהנים ממערך הטיפול וההבנות העמוקות על אישיותם שהוא מעניק. טיפול פסיכולוגי הוא כידוע גם טיפול יקר. פסיכולוג מתחיל וחסר ניסיון יגבה בין מאתיים למאתיים חמישים שקלים לטיפול, בעוד שאצל הפסיכולוג המקצועי והמנוסה תתבקשו להיפרד מארבע מאות ולפעמים אף משש מאות שקלים לטיפול של שעה. המחירים הגבוהים מהווים גורם מרתיע עבור מרבית האוכלוסייה שמשתכרת במשכורת ממוצעת ומטה. שירותים פסיכולוגיים שניתן לקבל היום מקופות החולים, נועדו על מנת להוזיל משמעותית את עלות הטיפול ולהנגיש את הטיפול הפסיכולוגי למרבית אזרחי ישראל.

כיצד עליכם לפעול על מנת להגיע לפסיכולוג שפועל מטעם קופת החולים

קופות החולים שמות לעצמן מטרה להעניק טיפול פסיכולוגי לכולם, לשם כך הן מסבסדות את הטיפולים. יחד עם זאת, מכיוון שהביקוש הוא רב, לפעמים נדרשת תקופת המתנה שמומלץ להיערך אליה. על מנת לקבל הפניה לקבלת טיפול פסיכולוגי דרך קופת החולים, עליכם לפנות לרופא המשפחה שלכם, הוא יפנה אתכם  לגורם המתאים וידריך אתכם לגבי שלבי הפעולה הבאים. במקרים דחופים תתבקשו להיפגש עם פסיכיאטר שיקבע האם הנכם זכאים לטיפול פסיכולוגי מסובסד. בנוסף, כדאי גם לדעת כי קופות החולים מסבסדות כמות מוגבלת של מפגשים עם פסיכיאטר, לכן השיטה הזו לא תתאים למי שמעוניין להגיע לפסיכולוג פעמים בשבוע במשך שנה שלמה. במידה והנכם עומדים בקריטריונים הנקבעים על ידי קופת החולים והנכם מופנים לקבלת הטיפול הפסיכולוגי מטעם קופת  החולים, מובטח לכם יחס אישי וטיפולים מקצועיים עם מטפלים מנוסים הנבחרים על ידי קופות החולים בקפידה יתרה.

מהי רמת ההוזלה במחיר הטיפול שמאפשרות קופת החולים

נכון להיום המחיר הממוצע של שעת טיפול אצל פסיכולוג עומד על כ-350 שקלים, אך המחיר הזה משתנה בהתאם למיקום הגיאוגרפי. באזור הצפון והדרום מחירים נמוכים בכ-20% ובמידה ופונים לטיפול פסיכולוגי דרך קופת החולים, ניתנת הנחה של כ-40%. גובה ההנחה שמעניקות קופות החולים לבעלי ביטוח רפואי משלים משתנה בהתאם לסוג הביטוח. בכל מקרה, פניה לפסיכולוג דרך קופת החולים עדיפה בהרבה מאשר פנייה באופן פרטי, מכיוון שהסבסוד מאפשר גם למיעוטי היכולות לקבל את הטיפול הפסיכולוגי  הדרוש להם.

האם הדגשים החשובים בטיפול פרטי נשמרים גם בטיפול דרך קופת החולים

דגשים חשובים כמו שמירה על פרטיות המטופל וחסינות רפואית, נשמרים כמובן גם בפגישות עם הפסיכולוגים שעובדים בשיתוף עם קופות החולים. הפגישות עצמן מתקיימות בקליניקות פרטיות של המטפל ולא בקופת החולים על מנת למנוע מהמטופל חשש מפני זיהוי אפשרי. מדובר על פסיכולוגים מקצועיים אשר מטעמי תחושת השליחות שבמקצוע מעוניינים לסייע גם למטופלים אשר מטעמים כלכליים פונים לטיפול באמצעות קופת החולים ולא באופן פרטי וזה מבטיח רמה נאותה של שירות ותחושת ההקלה הדרושה לנפש האדם.