ראשי » רפואה » טיפולים חדשניים לסרטן השד

טיפולים חדשניים לסרטן השד

פסיכיאטריה

ניתוח אונקופלסטיק  Oncoplastic

לעתים, לאחר ניתוח חזה, השדיים משנים את גודלם וצורתם. יש רופאים שמנסים לטפל בבעיה זו על ידי שילוב של ניתוח להסרת הסרטן עם ניתוח פלסטי. בעגה המקצועית טיפול זה נקרא ניתוח אונקופלסטיק  Oncoplastic.

היום ניתוחים רבים בעקבות מחלת סרטן השד מבוצעים מתוך נקודת מבט של שימור השד. הניתוח כולל עיצוב מחדש של השד, לכן, ייתכן שעל מנת שהשדיים ייראו דומים יהיה צורך לטפל גם בשד הבריא. גישה זו היא חדשה יחסית ולא כל הרופאים מקבלים אותה. הדאגה המרכזית היא שבניתוח יעלה צורך להסיר את כל הרקמה הסרטנית, ללא שאריות.

ניתוח שחזור שד

חלה התקדמות ביכולת של הרפואה המודרנית לחבר מחדש כלי דם. יכולת זו הובילה לשיפורים בשחזור השד. מחקרים מראים שנשים שעברו ניתוח שתל בחזה לצורך שחזור, לא פיתחו סיכונים לפתח מחלה שתיגע במערכת החיסונית, בהשוואה לנשים שלא עברו ניתוח זה. כמו כן, לא הוכח ששתלים בחזה מגבירים את הסכנה לחזרתו של סרטן השד.

טיפול בקרינה

רופאים השוו בין טיפול בקרינה במינונים גבוהים יומיים לבין טיפול בקרינה במינונים סטנדרטיים במשך פחות ימים. המחקרים הראו כי מתן קרינה במשך שלושה שבועות יעילה כמו טיפול סטנדרטי בקרינה שנמשך חמישה שבועות. יש גם מחקרים חדשים שבודקים את האפשרות לתת מינון גבוה יותר מדי יום מאשר בזמן עוד יותר קצר, כמו שבוע ימים.

ייתכן שעבור נשים שעוברות טיפול קרינה לאחר כריתת גוש סרטני, טיפול זה יהיה קל יותר מהטיפול הנוכחי שמתמשך על פני שבועות רבים.

תרופות כימותרפיות חדשות

משום שמחלת סרטן השד במצב מתקדם קשה מאד לטיפול, החוקרים מחפשים תרופות חדשות וטובות יותר. יש בשוק תרופה חדשנית שמיועדת לסרטן שנגרם על ידי מוטציות מסוימות (BRCA). סוג תרופה זה מראה תוצאות חיוביות מאד בניסויים קליניים בטיפול בסרטן השד, השחלות וסרטן הערמונית שהתפשטו והיו עמידים לטיפולים אחרים.

טיפול ממוקד

על מנת שסרטן יתפשט ויגדל חייבים כלי הדם להאכיל את התאים הסרטניים. מספר מחקרים מצאו כי סרטן השד עם כלי דם קטנים, מאיצים התפשטות מהירה יותר של הסרטן.

אווסטין (Avastin) כמו גם אוורוליום (Everolium), הן דוגמאות לתרופה ממוקדת. האוורוליום הוא סוג חדש של טיפול ממוקד שמאושר לטיפול בסרטן הכליה. נמצא שתרופה זו מכווצת את הגידול לפני הניתוח כשהיא ניתנת יחד עם תרופה אחרת, לטרוזול (Letrozole).


No Comments