ראשי » פסיכולוגיה » התמודדות עם חרדת טיסות – כל מה שצריך לדעת

התמודדות עם חרדת טיסות – כל מה שצריך לדעת

חרדת טיסות – החרדה הלא רציונאלית של חלק גדול מהאוכלוסייה

חרדת טיסות היא אחד הפחדים הנפוצים ביותר בחברה המודרנית – כשאחוז ניכר מהאוכלוסייה מעידים על עצמם שהם חוששים במידה כזו או אחרת להיכנס לכל סוג של כלי תעופה. הדבר החשוב ביותר להבין לגבי חרדת טיסות הוא שמדובר בפחד לא רציונאלי – כיום, טיסה היא כנראה אמצעי התחבורה הבטוח ביותר באופן סטטיסטי. יותר אנשים נספים בתאונות רכבים פרטיים, אוטובוסים, רכבות, שיט ואפילו כהולכי רגל – מאשר בתאונות טיסה מכל סוג. אז כעת, כשהבנו שהפחד מטיסות הוא פחד לא רציונאלי – צריך בכל זאת להבין מה גורם לפחד הזה וכיצד להתמודד איתו.

אז מה בכל זאת גורם לחרדת טיסות?

חרדת טיסות היא פחד לא רציונאלי – אך ניתן להבין בכל זאת ממה הוא נובע. חלק משמעותי של החרדים מטיסות סובלים מפחד זה בפני עצמו – בלי פחדים נוספים המשפיעים עליהם. ניתן לייחס זאת לפעולה הלא טבעית בפני עצמה של המראה מהקרקע, לפחד מפני תאונות ומפני אובדן שליטה שאנחנו לא יכולים להשפיע עליו, או מפני פעולות טרור שונות. עם זאת, חלק מהאנשים שסובלים מחרדת טיסות מקבלים זאת כתוצאה מפחד אחר – קלאוסטרופוביה (פחד ממקומות סגורים) או אקרופוביה (פחד גבהים). בכל מקרה – הסובלים מחרדת טיסות יכולים לסבול במהלך הטיסה ממספר תסמינים ותופעות, שיכולים להשפיע עליהם בלבד ויכולים גם להפריע לכל הסובבים אותם – הקאות, נשימה מואצת, אובדן הכרה או סתם חוסר תפקוד בסיסי.

איך מתמודדים עם חרדת הטיסות בלי לשבש את החיים שלנו?

נתחיל מהדוגמה השלילית – הכדורגלן ההולנדי המפורסם והמוכשר דניס ברגקאמפ שיחק במשך שנים בקבוצה האנגלית ארסנל ובנבחרת הולנד, ובמשך שנים לא נסע למשחקים מחוץ לאנגליה או הולנד (בטווח שיט מאנגליה) מתוך פחדו מטיסות. זוהי אינה התמודדות עם חרדת טיסות – זוהי בריחה ממנה. בשביל להתמודד עם חרדת טיסות, צריך לעלות על מטוס ולהתמודד עם הפחד. בהחלט מומלץ להתחיל מטיסות קצרות ליעדים כמו אילת, קפריסין או יוון. במידה והטיסות אינן תכופות בחייכם, ואתם צריכים להתמודד איתן רק לעתים רחוקות יחסית – ניתן בהחלט גם להשתמש בתרופות מרגיעות כמו זנקס. במהלך הטיסה עצמה – הדבר הגרוע ביותר שאפשר לעשות הוא להתמקד בפעולת הטיסה. נסו להתמקד בתרגילי נשימה או בדמיון מודרך ולהתנתק מרעשי המנוע ומחוויית הטיסה. בהליך הדרגתי – מטיסה לטיסה תרגישו שהתרגילים השונים נחוצים לכם פחות ואתם חרדים פחות ופחות מפעולת הטיסה.

בשביל להפסיק לפחד מהסוס, צריך לעלות עליו

בכל פחד שיש לנו – הצורה הטובה ביותר להתמודד עם פחד היא להתעמת איתו. פחד מטיסות הוא פחד מובן, שרבים מאתנו סובלים ממנו במידה כזו או אחרת – אבל הוא לא שונה במובן זה. בשביל להתמודד עם חרדת הטיסות שלכם ולגבור עליה – כדאי שתעלו על כמה שיותר טיסות ותאלפו את החרדה שלכם. נסו אותנו, הזמינו טיסה ב-www.flyup.com למגוון יעדים באירופה והתחילו בריפוי.


No Comments