ראשי » פסיכולוגיה » התמודדות עם חרדות בגיל הזהב

התמודדות עם חרדות בגיל הזהב

פסיכיאטריה

תחושות חרדה ומתח משותפות לאנשים בכל הגילים והן תגובה נורמאלית במצבים של לחץ. תחושת חרדה יכולה לעזור לאדם להתמודד עם בעיות ועם מצבים יוצאי דופן, ואף למנוע סכנות. זה נורמאלי להרגיש חרדה מפני מחלות, מפני אינטראקציות חברתיות חדשות ומפני אירועים מפחידים. אבל כאשר האדם חש חרדה לעתים קרובות וללא סיבה נראית לעין, וכשהחרדה משתלטת ומשפיעה על השגרה ועל חיי החברה שלו, אזי מדובר במחלה.

חרדה היא מחלה נפוצה בקרב אנשים מבוגרים, ומשפיעה על כ-20%-10% מהאוכלוסייה המבוגרת, למרות שלעתים היא לא מאובחנת על ידי הרופאים. פוביה (פחד לא סביר מדברים, מקומות ואירועים) בקרב מבוגרים היא הבעיה הבריאותית הנפשית הראשונה והנפוצה ביותר בקרב נשים, והשנייה בשכיחותה אצל גברים. עם ההזדקנות חרדות יכולות לנבוע ממגוון גורמים, למשל: חשש מבדידות, מהתדרדרות המצב הבריאותי שתצריך טיפול סיעודי שניתן לקבל עד הבית.

לאלו שזקוקים להשגחה גבוהה יותר ניתן לבדוק בתי אבות פרטיים, המומלצים להתמודדות עם אובדן בן הזוג האהוב בגיל הזהב, או מהחרדה לאבד אותו.

למה מבוגרים עם חרדה לא תמיד מטופלים?

א.      אנשים מבוגרים לא מזהים או לא מכירים את התסמינים שמאפיינים מצב של חרדה. וכאשר הם כבר מזהים אותם, הם מסתייגים מלשוחח על תחושותיהם עם הרופא.

ב.      יש מבוגרים שסבלו מחרדות כל ימי חיהם והם סבורים שרגשות אלה הם בגדר הנורמלי.

ג.       גם הרופאים וגם החולים עלולים להחמיץ את ההבחנה למחלתם זו בגלל מצב בריאותי אחר ושימוש בתרופות שונות לטובת מחלות אחרות. כך, חרדה של אלמנה טרייה יכולה להיחשב כתקופת אבל נורמאלית. צער כרוני מלווה לעתים בחרדה מתמשכת והמתאבל עלול להמנע מלהזכיר את המנוח.

חרדה שלא תטופל עלולה להוביל לליקוי קוגניטיבי, נכות או לקות, בריאות גופנית ירודה ואיכות חיים ירודה. למרבה המזל ניתן לטפל בחרדה באמצעות תרופות וטיפול נפשי.

הגורמים שתורמים להתפתחות תופעות חרדה:

–          מתח או טראומה קיצוניים.

–          שכול ויגון כרוני.

–          אלכוהול, קופאין, סמים (עם מרשם, ללא מרשם או בלתי חוקיים)

–          הסטוריה משפחתית של הפרעות חרדה.

–          מחלות נפש שונות.

–          מחלות ניווניות (כגון אלצהיימר או דמנציה)

–          הלחצים והשינויים שהולכים לפעמים יחדיו עם הזדקנות (כמו בריאות לקויה ובעיות בזיכרון), יכולים לגרום לחרדה.

–          חשש מנפילה, חוסר יכולת להרשות לעצמם לרכוש תרופות, קורבנות להתעללות, תלות באחרים, בדידות ופחד ממוות. כל אלה יכולים להוביל לחרדה.

מי יכול לעזור?

חשוב לשתף בחששות את רופא המשפחה. הרופא יכול לעזור ולקבוע אם הסימפטומים נובעים מהפרעות חרדה, ממצב רפואי, או משניהם גם יחד. אם אבחנת הרופא היא שיש הפרעות חרדה, הצעד הבא הוא לפגוש מטפל נפשי.

מה הם אופציות הטיפול?

הטיפול יכול לכלול מרכיבים שונים כגון, טיפול תרופתי, תרפיה, הפחתת לחצים, אימוץ כישורי התמודדות ותמיכה חברתית ומשפחתית. מטפל נפשי יכול לקבוע את סוג ההפרעה הנפשית ולאבחן אם מתקיים אצל החולה שילוב של מספר ארועים כגון צער, דיכאון, דמנציה ושימוש בסמים. התרופות לא תרפאנה את תופעות החרדה אך תשמור אותן תחת שליטה בשעה שהאדם מקבל טיפול נפשי.


No Comments