ראשי » פסיכולוגיה » השפעת מצוקה כלכלית על לחץ נפשי

השפעת מצוקה כלכלית על לחץ נפשי

המצב הנפשי של מרבית בני האדם מושפע משילוב של שני גורמים ביחד. הגורם הראשון הינו הטבע של האדם (שיש המכנים אותו גם בשם המזג האישי). הגורם השני הינו תנאי הסביבה שבהם הוא חי בעבר ובהווה.
גם כאשר מדובר על אנשים שהינם רגועים מטבעם וגם כאשר מדובר על אנשים לחוצים יותר, לתנאי הסביבה הנוכחית יש השפעה ניכרת על מצבם הנפשי, בהווה. הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר על תנאי הסביבה מבחינה כלכלית, ובפרט כאשר ישנה מצוקה כלכלית.
בשורות הבאות נרחיב יותר על הקשר שבין מצב כלכלי לבין לחץ נפשי ונראה האם השקעה סולידית, למשל בצורה של קרן נאמנות, יכולה להועיל ומה עוד ניתן לעשות.
כסף ואושר
מחקרים חדשים מספקים תמונה מעניינת ומעט בלתי צפויה. ממצאים אמפיריים מראים שכסף איננו ערובה לאושר. אנשים עשירים מאוד אינם בהכרח מאושרים מאוד. במילים אחרות – כפי שכסף לא יכול לקנות אהבת אמת, כך הוא גם לא יכול לקנות אושר.
יחד עם זאת, מחקרים מצאו גם דבר נוסף, לא פחות חשוב. מי שיש לו פחות מדי כסף, כלומר מי שמרגיש חוסר ביטחון כלכלי, רמת האושר שלו יורדת ולמעשה הוא מפתח תחושות של חוסר ביטחון, חרדה, סטרס ולחץ. אנשים כאלה יסבלו יותר מעצבנות ואפילו יטו לחלות יותר בשל מערכת חיסונית שנחלשה.
כאשר אדם סובל מחסרון כיס צנוע, כגון אנשים שמתקשים "לסגור את החודש" אך כאלה שמצליחים גם לשים מעט כסף בחיסכון, סובלים פחות מלחץ נפשי לעומת אנשים שצברו חובות של ממש, ומגיעים למצב שבו המשכנתא חוזרת והבית מוצע למכירה.
ממצאים מעניינים נוספים מראים שגם אנשים שנמצאים במצב כלכלי שאיננו משופר, מצליחים לשפר בצורה משמעותית את מצב רוחם ולהקטין את רמות הלחץ באמצעות צעד פיננסי פשוט. ההחלטה לסגור סכום קטן בחיסכון, עדיף בהפקדה חודשית למשל בקרן נאמנות סולידית, משפרת מאוד את המצב. הידיעה שישנו סכום זמין של כסף, מעין כרית ביטחון נזילה, מקטינה את החרדה ואת אי הוודאות.
לא להתעלם מהמצב
מלבד חשיבות החיסכון על המצב הנפשי, חשוב לומר דבר נוסף, חשוב מאין כמוהו. כאשר מגיעים למצב של מצוקה כלכלית, אסור בשום אופן לטמון את הראש בחול מתוך מחשבה שהכל יסתדר איכשהו. ההתעלמות איננה פתרון.
כדי לפתרון את המצב חשוב הרבה יותר לקחת יוזמה ולהיות אקטיביים בכמה היבטים. לפני שנאמר מהם בדיוק ההיבטים הללו, נסביר שכאשר נוקטים פעולה, ולא נשארים פסיביים, תחושת השליטה בחיים גדלה ועמה גם שביעות הרצון והביטחון העצמי.
מה, אם כן, ראוי לעשות כשמגיעים למצב כלכלי קשה:
• ראשית, חשוב להגיע לפתרון מוסכם עם הבנק. הסכמה יכולה לאפשר צעדים כגון הגדלת מסגרת אשראי לזמן קצוב, הלוואה לסגירת חובות, פריסת משכנתא ועוד.
• שנית, חשוב לחפש דרכים להגדלת הכנסה, בין אם באמצעות שינוי מקום עבודה ובין אם באמצעות שעות נוספות או עבודה נוספות.
• שלישית, חשוב לבצע מעקב אחר ההוצאות החודשיות. מעקב שכזה יראה היכן ניתן לקצץ והיכן ניתן לחסוך.
• רביעית, חשוב להשאיר חיסכון, אפילו מינימאלי, צעד שתורם כאמור לתחושה טובה של ביטחון.


No Comments