מחקר על גירושין

השפעת הגירושין על ילדים

בשנים האחרונות, נעשה מחקר רחב מאוד אשר נעשה גם בעזרת המחקרים שפורסמו בעבר בתחום הגירושין, אשר הוכיח כי ההשפעות השליליות של גירושין על ילדים אשר גילו קודם לכן היו מוגזמים. בעבר יצא לנו לקרוא שילדים להורים גרושים סבלו מדיכאון, נכשלו בבית הספר, והסתבכו עם החוק. ילדים עם הפרעות דיכאון והתנהגות הראו סימנים של בעיות אלה לפני הגירושין, כי כבר טרום הגירושין נחשפו לסכסוכים בין ההורים. הילדים שמצליחים לאחר גירושין, יש להם הורים שיכולים לתקשר בצורה יעילה ולעבוד יחד כהורים.
למעשה, התגובות הפסיכולוגיות של הילדים לגירושי ההורים שונות ממקרה למקרה ותלויות בשלושה גורמים: (1) באיכות של מערכת היחסים שלהם עם כל אחד מהוריהם לפני הפרידה, (2) בעוצמת ומשך הקונפליקט בין ההורים, ו( 3 ) ביכולתם של ההורים להתמקד בצרכים של ילדים בזמן הגירושין.

מחקרים קודמים על גירושין

השפעת הגירושין על בנים ובנות

מחקרים ישנים יותר הראו כי לבנים היו בעיות הסתגלות חברתית והאקדמית גדולות יותר מאשר לבנות. ראיות חדשות מצביעות על כך שכאשר ילדים עוברים קשיים בזמן הגירושין, בנים ובנות סובלים באותה מידה, הם פשוט שונים באיך הם סובלים. לבנים הסימפטומטי יותר חיצוניים מאשר לבנות, הם פועלים מתוך כעס, תסכול ופגיעות. הם עלולים להסתבך בצרות בבית הספר, להילחם יותר עם בני גילם והוריהם. בנות נוטות להפנים את מצוקתם. הן עשויות להיות בדיכאון, לפתח כאבי ראש או כאבי בטן, וישנם שינויים בדפוסי האכילה והשינה שלהן.
ירידה בהכנסות של הורים לעתים קרובות נגרמות על ידי אותה ההכנסה שתומכת כעת בשני משקי בית אשר משפיעה ישירות על ילדים לאורך זמן במונחים של תזונה נכונה, מעורבות בפעילות מחוץ לשעות הלימודים, בגדים (לא יותר מכנסי ג’ינס של מעצבים ונעליים מהודרות), ובחירה בבית הספר. לפעמים הורה שנשאר בבית עם הילדים נאלץ להישאר יותר זמן במקום העבודה וזה פוגע בזמן האיכות עם הילדים.
המשך מעורבותו של ילד/ ילדה עם שני הוריו/יה מאפשרת למערכות יחסים להיות מציאותיות ומאוזנות יותר בעתיד. ילדים לומדים איך להיות במערכת יחסים על ידי מערכת היחסים שלהם עם הוריהם. במצב הטיפוסי שבו יש לאמהות משמורת על הילדים, אבות שמעורבים בחיי ילדיהם הם גם נותנים את התמיכה המשולמת וגם תורמים להוצאות חריגות לילד: דברים כמו כדורגל, שיעורי מוסיקה, השמלה לנשף, או טיול כיתה מיוחד. אחד השיקולים חהשובים אשר תורמים לאיכות והכמות של המעורבות של אב בחייו של ילד הוא התמיכה של אמא ביחסים טובים בין אב לילד. כאשר אבות עוזים את הנישואין ונסוגים מתפקיד ההורות שלהם, המחקרים מדווחים על הגידול בבעיות גם בין הילד לאם.
אף אחד לא יכול להחליף את אמא או אבא. ואף אחד לא יכול לקחת את הכאב שילד מרגיש כאשר הורה מחליט לסגת מחייהם.

דעו להתגרש כך שזה לא יפגע בילדים.