רוב אזרחי מדינת ישראל חווים במהלך חייהם במדינה ישראל מלחמות, מבצעים צבעיים, פיגועי טרור ולפעמים גם מצבים של אסונות טבע כתוצאה משיטפונות, שריפות ורעידות אדמה. כתוצאה מכך, חלק מהאוכלוסייה חווה מצוקה רבה בשעת סכנה, דבר שדורש טיפול.

מצוקה- יכולה לקרות לכל אחד

מאמר זה נכתב על מנת לספק לכל אחד מהקוראים את הכתובת הנכונה אליה ניתן לפנות במקרה בו הם או יקיריהם חשים שהם חווים מצוקה בשעת סכנה. כל אחד מאיתנו מודע לעובדה שכאשר מדובר על מדינת ישראל אירועי הטרור, המלחמות והמבצעים הצבעיים הם אלו שמובילים למצבים רבים מאוד של מצוקה. המצוקה יכולה לפגוע במספר מעגלים של האוכלוסייה. הראשון הוא זה שכולל את האנשים שנפגעים בצורה ישירה כתוצאה מפעילות הטרור, השני הם אותם אנשים שראו את האנשים נפגעים או שנמצאים במצב של חוסר אונים, משום שהם לא יודעים מה קורה בגורל יקיריהם ואילו המעגל השלישי כולל את אותם אנשים שהזדהו עם האירוע ועם כאבם של האנשים שהיו מעורבים בו ומוצאים את עצמם בטראומה/חרדה כלשהי שמשפיעה על חייהם.

כל אלו מובילים למצבי מצוקה ישירה או עקיפה בשעת סכנה או לאחריה. המצוקה שלהם באה לידי ביטוי בעובדה שהם מבינים שכל אחד יכול למות בכל רגע, הפחד מפני המוות, אובדן שליטה, חרדה אצל מבוגרים וילדים ופסיפס תופעות פוסט טראומטיות. הטיפול במצבים של מצוקה כתוצאה מהעובדה שאדם חווה סכנה חייב להיעשות על ידי אנשי מקצוע מומחים, כמו למשל רופאים ואנשי פסיכולוגיה ותראפיה. במקרה בו מדובר על טיפול שחייב להינתן במצב של מצוקה בעת סכנה, ניתן להיכנס אל האתר של פיקוד העורף ולפעול בהתאם אל ההוראות. באתר ניתן למצוא הוראות למצבים מגוונים בין היתר התנהגות בעת מצבים של איום טרור, מידע כללי ועוד.

הקלה על מצוקה- אתר פיקוד העורף

אתר פקע”ר מספק הנחיות באשר להתנהגות שתעזור לאזרחים הקלה על מצוקה בעת מצבים של סכנה. בנוסף, באתר קיימות דרכים להתמודדות עם מצבים של נפילת טילים מסוגים שונים על מדינת ישראל וכן הוראות כיצד להתנהג במקרים בהם מתרחשים אסונות טבע, כמו למשל רעידות אדמה, שריפות ושיטפונות. בשעת סכנה יש לפנות אל אתר פיקוד העורף, אל קטגוריית ‘הכנה לחירום’ ושם ימצאו הוראות ברורות כיצד לפעול תחת הנושאים ‘עזרה ראשונה’ ו- ‘מצבי דחק’. ההוראות באתר הם לגבי מצבים ספציפיים כגון: שטפי דם, כוויות, שברים ומספרי טלפון חשובים אליהם יש להתקשר בשעת מצוקה. במצבי של דחק, כאשר האדם מגיב בחרדה או בהיסטריה, יש לנסות ולהרגיע אותו, לעשות איתו את כל אותן פעולות שפיקוד העורף הורה לבצע במקרה של סכנה, יש לשוחח עם אותו אדם, להראות לו שגם אתם מפחדים אך יהיה בסדר. לאחר חלוף הסכנה יש לוודא שהוא יקבל את הטיפול הדרוש באחת מהמרפאות שמספקות שירותי טיפול בנפגעי חרדה.

לסיכום, אתר פיקוד העורף מפרט מה עליכם לעשות במצב של סכנה ומאפשר לכם לדעת שאתם לא לבד. לאחר חלוף הסכנה יש לנסות ולחזור לשגרת החיים ובמקרה בו אתם מרגישים במצוקה, יש לפנות אל אנשי מקצוע לעזרה.