ההחלטה להלוות מהבנק הלוואת משכנתא היא החלטה לא קלה שמערבת סכום כסף גדול ותקופה ארוכה של החזרים חודשיים. החשש הגדול ביותר של הבנק ממנו הלקוח לוקח את ההלוואה הוא שהלווה לא יצליח להחזיר את כל הסכום משום בעיות בריאות או חס וחלילה פטירה. מאמר זה יסביר כיצד תוכלו לקחת משכנתא ועדיין לזכות בבריאות ושקט נפשי.

ביטוח משכנתא- על מה מדובר?
חלק מאישור סופי של הלוואת משכנתא מחייב אישור רכישת ביטוח משכנתא. אין בנק שיסכים לתת ללקוחותיו הלוואה ללא ההבטחה שיש להם גב כלכלי של חברת ביטוח שלוקחת על עצמה את כל הסיכונים הכרוכים בלקיחת הלוואה גדולה מהבנק. כיוון שהנכס אותו קונים משועבד לבנק עד סיום החזר הלוואת המשכנתא, אנשים רבים מודאגים מכך שהם לא יעמדו בהחזר התשלומים לבנק וזאת משום אובדן כושר עבודה שיוביל לאובדן הפרנסה ואי יכולת לשלם או חס וחלילה מקרה של פטירה. כאן זה הזמן להרגיע ולומר שבדיוק מסיבות אלו הבנק מחייב ברכישת ביטוח משכנתא. אם קורה והלווה אינו יכול לעמוד בהחזר התשלומים בגלל הסיבות שצוינו, חברת הביטוח תדאג לכך.

ביטוח משכנתא – מה הוא כולל?
חבילת ביטוח משכנתא תמיד תכלול שני ביטוחים:
• ביטוח מבנה- ביטוח זה תמיד יכלול את כל הכיסויים הנדרשים לסיכונים רבים שיכולים להתרחש בנכס ולהוריד את שוויו. ביטוח הנכס כולל כיסוי בגין דליקה, רעידת אדמה, נזקי צנרת ועוד.
• ביטוח חיים- ביטוח זה נועד להבטיח לבנק ולכם שאם קורה מצב בו אינכם יכולים להחזיר את יתרת תשלום ההלוואה (חס וחלילה פטירה או א.כ.ע), האחריות תועבר לחברת הביטוח והיא זו שתשלם את יתרת הסכום לבנק.

משכנתא וביטוחים- חשוב לדעת
• היכן- ניתן לעשות ביטוח משכנתא בכל חברת ביטוח ואינכם מוגבלים לבנק.
• כיסויים- יש לקחת בחשבון כי כל ביטוח משכנתא כולל כיסויים בסיסיים ולכן יש לשקול הרחבות וזאת על מנת לדעת שיש לכם כיסוי ביטוחי לכל סיטואציה שיכולה לקרות.
• בנפרד- ניתן להחליט לרכוש בנפרד ביטוח חיים למשכנתא וביטוח מבנה למשכנתא. לא חובה לרכוש את שני הביטוחים באותה חברה.
• סקר מחירים- תמיד משתלם לבצע השוואת מחירים בין ההצעות של חברות הביטוח השונות.
• כפל ביטוחים- ביטוח חיים רגיל וביטוח חיים במסגרת משכנתא הם שני דברים שונים וזאת משום שבביטוח הראשון אתם מחליטים על מוטבים ואילו בביטוח השני, הבנק הוא המוטב.

לסיכום, אמנם ביטוח חיים במסגרת משכנתא מוגדר כחובה על ידי הבנקים על מנת להגן על אותו בנק למשכנתאות מפני הפסדים, אך הוא גם מגן ומספק שלווה ובטחון ללווים, שכן הוא מבטיח להם שחברת הביטוח תהיה זו שתחזיר את סכום הלוואת המשכנתא במקרה של חס וחלילה פטירה ולא המשפחה.