בכל אחד מאיתנו יש צד אומנותי. לעיתים הוא נחבא, לעיתים הוא בולט פחות מכישורים אחרים, אך תמיד הוא קיים. מה שרבים לא נותנים עליו את הדעת, בהמשך לכך, הוא שניתן לרתום את הצד האומנותי לשיפור יכולות שונות אצל האדם, או אפילו לטיפולים מסוגים שונים. אז על אילו טיפולים מדובר?
טיפול באמנות: שדה משחק רחב במיוחד
כיום, מוצעות מספר רב של שיטות טיפוליות הרותמות לעזרתן את האומנות. טיפולים אלה נכללים תחת תחום הפסיכותרפיה, והם נועדו להתמודד עם מצבים נפשיים מורכבים, לרבות קשיים חברתיים, קשיי תקשורת, בעיות התפתחותיות, מגבלות פיזיות וכיוצא בזה. הטיפולים נועדו לשלב בין הבעה מילולית לאמנותית, וזאת באמצעות נגזרות שונות של האומנות:
• טיפול באמנות – טיפול שתכליתו לבטא את האדם באמצעות מלאכות דוגמת ציור, פיסול או צילום.
• טיפול בתנועה או במחול – טיפול רגשי, באמצעות תנועה או מחול, שיכול לסייע בהעלאת הרגישות הגופנית, הקוגנטיבית או החברתית של המטופל.
ביבליותרפיה – טיפול המבוסס על תהליכי קריאה וכתיבה, ושימוש במילה הכתובה למגוון מטרות.
• טיפול בדרמה – משתמש בדרמה בתור אמצעי להרחקה וליצירת תהליכים נפשיים (למשל, הזדהות עם דמויות).
• פסיכודרמה – מטרתו של הטיפול להעלאות ולהמחיז חוויות עבר, אפילו טראומתיות, כדי לשפר את ההתמודדות איתן.
הנחת היסוד בבסיס שיטות הטיפול האלה הוא שבכוחה של האומנות לספק סביבה בה הרגשות והמחשבות המודחקות של האדם יכולים להתבטא. מעבר לפעולה האמנותית עצמה, בכוחה של העשייה האומנותית לסייע לאדם להעלות רגשות או זכרונות, לשפר את יחסי הגומלין שלו לסביבה, לשחרר אנרגיות חיוביות שישפיעו לטובה גם על הגוף שלו – והרשימה עוד ארוכה.
תחום דינמי לכל דבר ועניין
כל אחד מתחומי הטיפול באמצעות אמנות כולל בתוכו, מטבע הדברים, מאפיינים ייחודיים משלו. עם זאת, ניתן להבחין במכנה משותף אחד בין מרבית הטיפולים: הפופולאריות שלהם עלתה בעשרות מונים בשנים האחרונות. כיום, אנשים פונים לטיפולים מהסוג הזה במקביל או בנפרד לטיפולים הנחשבים ל”מסורתיים” יותר, לא פעם בהפניה של הגורם הרפואי עצמו. בהמשך לכך, גם מספר האנשים שיעידו שטיפולים אלה חוללו תמורות חיוביות במיוחד בחיים שלהם גדל משנה לשנה.
חשוב לתת את הדעת על יתרון משמעותי אחר של הטיפולים האלה בכלל, או היכולות הנוגעות אליהם בפרט: האדם יכול ללמוד כיצד לשפר אותן בעשרות מונים. לא רק בטיפולים, אלא גם באמצעות סדנאות או שיעורים מקצועיים מסוגים שונים. כיום, מוצעות מגוון שיטות לשיפור הכתיבה, הקריאה או אפילו הציור, מה שכולל בתוכו לא רק אפשרות להנאה גדולה בעשיית הפעולות האלה, אלא גם שיפור יכולת הביטוי העצמי. גם בעידן בו חלק ניכר מהתקשורת שלנו כולל בתוכו אמצעים אלקטרוניים, לא נס ליחם של אמצעי הביטוי המסורתיים יותר. זאת ועוד, דומה כי יחד עם השתכללות הטכנולוגיה, גם הטיפולים האלטרנטיביים האלה ממשיכים להתפתח, כך שהם נותרים רלוונטיים בכל רגע.