ראשי » רפואה » דליות ברגליים

דליות ברגליים

דליות ברגליים אלה הם למעשה ורידים אשר מופיעים באופן בולט ומעורב ברגל, מקום הופעתם המרכזי של הוריקים הבולטים הוא בדרך כלל באיזור השוק, אך במקרים מסויימים הם יכולים להופיע בכל איזורי הרגל. הופעתן של דליות ברגליים היא בדרך כלל אינה מסוכנת לבריאות כשלעצמה למרות שבמקרים מסויימים- חוסר טיפול ראוי עלול כן להוביל לבעיות שונות. תופעת הדליות היא בעיקר בעיה אסתטית שפוגעת באופן ניכר במראה הרגל.

להופעתם של ורידים בולטים ברגליים יש סיבות רבות ושונות כאשר היקף התופעה הוא רחב למדי והוא מופיע אצל כ- מחצית מאוכלוסיית הנשים וכ- חמישית מאוכלוסיית הגברים.

סיבות להופעת ורידית בולטים ברגליים

כאמור, מגוון הסיבות להופעתם של ורידים בולטים ברגליים הוא רחב ומגוון. תפקידם של הורידים שלנו בגוף הוא למעשה להזרים דם מהלב אל איברים ורקמות שונות בגוף ואז במחזוריות, בחזרה אל הלב- וכך חוזר חלילה, לכיוון ואופן זרימת הדם יש חשיבות אקוטית לחייו של האדם. הפעולה המחזורית של הדם מווסתת בעזרת שסתומים אשר נמצאים בוורידים שתפקידם לוודא כיוון תקין של זרימת הדם. שסתומים אלה ממלאים פוקציה מרכזית וחשובה ביותר במחזור הדם וכמובן בשמירה על החיים שלנו.

ישנם מקרים שבהם, כתוצאה מסיבות שונות, תפקוד השסתום נחלש. בעקבות ההחלשות הזאת מתחילה להיווצר הצטברות של דם בורידים- אלה גורמים להתרחבות הורידים והם אלה שיוצרים את תופעת הורידים הבולטים ברגליים. המשמעות של הדבר היא שתקינות זרימת הדם בגוף נפגעת והיא כבר לא מתבצעת באופן חלק ויעיל כפי שאמורה להיות.

הסיבות להחלשות השסתומים בורידים הן רבות אך העיקריות שבהן הן עמידה ממושכת על הרגליים כמו גם משקל עודף, שני אלה יוצרים עומס על הגוף מה שמוביל לפגיעה, בין היתר, גם בשסתומי הורידים. גורמים נוספים לפגיעה בעצמת השסתום ויכולת התפקוד שלו אלה הם גורמים כמו הריון, נטילה ממושכת של גלולות למניעת הריון, סוכרת ומחלות נוספות.

דליות ברגליים היא תופעה תורשתית, מה שאומר שהנטייה להחלשות השסתום היא נטייה גנטית שעוברת בתורשה. אנשים שהוריהם סבלו מהתופעה נמצאים בקבוצת סיכון מוגברת להיווצרות התופעה גם אצלם.

התוצאה החיצונית של ורידים בולטים ברגליים היא הופעה של קבוצת ורידים בולטים ונפוחים על פני העור, כאשר ההתרכזות המירבית שלהם, כאמור, מתרחשת בדרך כלל באיזורי השוקיים. מעבר לכך שאלה מהווים פגיעה מהותית באסתטיקה של הרגל, ורידים בולטים עלולים להוביל להיווצרות נפיחות של הרגל, בצקות, כאבים, דלקות ונזקים קשים לעור.

למרבה המזל, כיום ישנו טיפול אשר פותר את בעית הורידים הבולטים ברגליים, בלי בעיה. למעשה יש כיום כמה סוגים של טיפולים ביניהם טיפולים שאינם פולשניים וכאלה שכן. את סוג הטיפול יתאים הרופא, בהתאם למצא הדליות ופרק הזמן שבמהלכו הן קיימות. באופן כללי מדובר על פרוצדורה קלה ומהירה שאינה מלווה בכאבים.


No Comments