ראשי » כללי » דיקור סיני לבעיות פסיכולוגיות

דיקור סיני לבעיות פסיכולוגיות

לחץ, חרדה ומתח הם ביטויים נפוצים בחיי היומיום של רובנו. הדיקור הסיני נחשב לאחד הטיפולים היעילים ביותר להפחתת חרדות ומתח בשיטת הרפואה הסינית, ומטרתו להביא את המטופל לאיזון גופני ונפשי מבלי להעזר בתרופות בעלות תופעות לוואי. מבחינה פיזיולוגית, הגוף נערך לפעילות במצבי חירום של לחץ וחרדה ע"י עירור פעילות מערכת העצבים והזרמת יתר של אדרנלין לקראת פעילות מוגברת של כלל מערכות הגוף: השרירים מתכווצים ומעלים את היכולת לשאת דם וחמצן, הלב מאיץ את פעולתו מה שמוביל לעליית הדופק והגוף נדרך במטרה לברוח או להגן על עצמו מפני המצב המלחיץ. מצבים שונים בחיים עשויים לגרור תופעות של מתח וחרדות, החל מלחצים יומיומיים בעבודה, דרך נסיעה בכבישים וכלה במצבים קשים יותר המהווים איום על שלומנו ושמחת נפשנו: מחלות קשות, אסונות ועוד. המתח הוא תגובה טבעית של הגוף, ולכן יהיה קשה להביא את הגוף למצב נטול מתח לחלוטין, אולם כאשר האדם נמצא בתחושת מתח לעיתים קרובות, דבר זה עשוי להפוך למטרד ולפגום משמעותית באיכות החיים.

הטיפול המערבי בבעיות פסיכולוגיות

הטיפול המערבי בבעיות פסיכולוגיות דוגמת לחץ, מתח או התקפי חרדה מתבסס בעיקר על טיפול קוגניטיבי התנהגותי- שיחות עם המטופל בניסיון להבין את הסיבות למצב המתח או החרדה ולעמוד על דרכים להתמודד עמם, וכן על טיפול תרופתי המבוסס על תרופות נוגדות דיכאון ממשפחת SSRI, תרופות הפועלות על הורמון הסרוטונין בגוף, ומשיבות את האיזון למערכת העצבים. עם זאת, לכל טיפול תרופתי עשויות להיות תופעות לוואי שונות, כמו גם פיתוח תלות של המטופל בתרופה עצמה.

היתרון הבולט של הטיפול בדיקור הסיני הוא שלטיפול זה אין תופעות לוואי כלל וכלל. בשנים האחרונות זוכה הדיקור הסיני להדים ממחקרים מדעיים רבים, הודות לפופולריות ההולכת וגוברת שלו. מחקרים רבים נערכו במטרה להבין את הקשר בין הדיקור הסיני להפחתת התקפי חרדה, ותחושות של לחץ, דכאון וכדומה. החוקרים גילו כי אחת הסיבות העיקריות ליעילות הטיפול בדיקור סיני, הוא ביכולתו לאזן את מאזן הכימיקלים במוח האדם, ע"י שחרור אנדרופנים. אנדורפינים הינם הורמונים טבעיים, המופרשים באופן טבעי לשיכוך כאב, והורדת לחץ או מתח. ההשפעה על המאזן הכימי במוח הוכחה באופן חד משמעי במחקרים, ועם התקדמות הטיפולים דווחו מטופלים רבים על הקלה בתחושות ובסימפטומים.

כיצד מתבצע הטיפול במרפאה?

רפאל רוזנסקי – מטפל בכיר ברפואה סינית, מטפל בדיקור סיני באמצעות בחירת מספר נקודות ספציפיות בגוף המטופל. נקודות הדיקור מותאמות באופן אישי לכל מטופל, בהתאם לאופי ועוצמת הסימפטומים מהם הוא נוטה לסבול. כך למשל, למטופל שסובל מהזעת יתר ומדפיקות לב מואצות כתוצאה מהתקף חרדה, יבחרו נקודות דיקור מתאימות המסייעות לטיפול בבעיות אלו. לחלק גדול מנקודות הדיקור, יש גם השפעה רגשית רחבת היקף על המטופל. בהתאם לתשאול המטופל, נבחר נקודות שמשפיעות על בעיות רגשיות חופפות להתקף החרדה או לתחושת המתח: מחשבות כפייתיות, פחדים, תחושות דאגה וחוסר אונים ועוד. מדובר באחד היתרונות הגדולים של דיקור סיני על הרפואה הקונבנציונלית – התייחסות הטיפול לגוף ולנפש יחד. יחד עם הטיפול בדיקור סיני, מוצעות במרפאה אלטרנטיבות טיפוליות נוספות, המפחיתות מתחים ולחצים להשלמת הטיפול: שילוב של צמחי מרפא או לימוד טכניקות הרגעה והרפיה.

רפאל רוזנסקי הינו מטפל בדיקור סיני ומנהל מרפאת רפאל – רפואה סינית.
סניפי המרפאה בראשון לציון ובתל אביב.


No Comments