ראשי » פסיכולוגיה » דיכאון אחרי לידה – התסמינים והטיפול

דיכאון אחרי לידה – התסמינים והטיפול

מהו בדיוק דיכאון אחרי לידה?

דיכאון אחרי לידה הוא תופעה מבלבלת למדי, שלפעמים קשה להסביר למי שלא חוותה אותה. לידת תינוק היא דבר נפלא – מרגש, מחדש, מעצים – מסוג האירועים שמשפחה שלמה מתאחדת ושמחה סביבם. עם זאת, לעתים קרובות מאוד, האישה מתחילה להרגיש עצבות וחוסר עניין בסיטואציה, וחוסר רצון להשתתף בשמחה ובהמולה שסובבת אותה ואת התינוק. זהו, למעשה, דיכאון אחרי לידה בצורתו הפשוטה ביותר. דיכאון אחרי לידה מופיע בעיקר בחודשים הראשונים לאחר הלידה, ועלול להימשך חודשים רבים. לרוב הוא מתחיל בסביבות הארבעה שבועות לאחר הלידה, ונעלם כחצי שנה לאחר הלידה. חשוב לציין שמדובר בתופעה רחבה בהרבה משנדמה – תופעה שמעריכים שאחת מכל עשר נשים יולדות חווה בשלב ובצורה כזו או אחרת.

מה יכול לגרום לדיכאון מסוג זה?

ישנם גורמים רבים שמצאו קשר ביניהם לבין דיכאון אחרי לידה, כשבחלק מהמקרים מדובר בקשר סיבתי – הורמונאלי או פסיכולוגי – שהוכח מחקרית, ובחלק מהמקרים מדובר בקשר סטטיסטי בלבד, שלא ניתן להסביר אותו מדעית. סיבתית, הגורמים היחידים שהוכחו כגורמי סיכון מובהקים לדיכאון אחרי לידה הם האכלה בפורמולה (על פני הנקה), היסטוריה של דיכאון ועישון. הקשרים הסטטיסטיים קשורים בעיקר למאפיינים פחות פיזיים – כמו מצב סוציו אקונומי, תנאי ההריון והלידה, מתח בחיים האישיים או בזוגיות וכו'. התיאוריה לפיה דיכאון אחרי לידה הוא תוצאה של שינויים הורמונליים לאחר הלידה הופרכה, לאחר שנמצא שנשים שטופלו הורמונאלית לא נמנעו מדיכאון זה. פסיכולוגית, ניתן לאפיין את קיומו של דיכאון אחרי לידה בשינוי העצום שהלידה מביאה עמה, ואת המתח ששינוי זה גורר עמו. מדובר בראש ובראשונה בסוג אחריות כמותו לא חוויתם לפני כן, שינוי באופי ואורח החיים שלכם כזוגיות ומשפחה, בשילוב עם שינויים פיזיים והורמונליים – שיוצרים יחדיו מתח שיכול לגרום לדיכאון בקלות רבה.

תסמינים בולטים לדיכאון אחרי לידה

ישנם כמה תסמינים לפיהם אפשר לאפיין דיכאון אחרי לידה. הם כוללים בין השאר אך לא בלעדית:
– שינויים בתיאבון או במשקל
– עייפות
– בעיות שינה
– אובדן הנאה מפעילויות היום-יום
– מצב רוח מדוכדך
– קשיי ריכוז
– תחושות אשמה וחוסר ערך
– חרדה מוגברת
– רגרסיה חברתית
– הערכה עצמית נמוכה
– במקרים קיצוניים במיוחד – מחשבות אובדניות
זהו רק מקבץ לא מקיף במיוחד – מאחר ובדומה לדיכאון רגיל, התסמינים לדיכאון אחרי לידה יכולים להיות מגוונים. אין הכרח שכולם יתקיימו בכדי לאפיין דיכאון, אך במידה ואתם מגלים כמה מהם יחדיו – מדובר בנורה אדומה שצריכה להידלק.

טיפול בדיכאון אחרי לידה

הטיפול בדיכאון אחרי לידה הוא קודם כל מניעה שלה. הימנעו ככל האפשר מגורמי סיכון סיבתיים או סטטיסטיים לדיכאון אחרי לידה, והפכו את התקופה שאחרי הלידה למה שהיא אמורה להיות – חופשת לידה נקייה מלחצים ומתחים, שבה אתם מקדישים את כל כולכם לטיפול בתינוק. אם בכל זאת הגעתם למצב של דיכאון אחרי לידה – ישנם טיפולים תרופתיים כמו גם טיפולים קוגניטיביים-התנהגותיים. בכל מקרה – הדבר החשוב ביותר הוא להכיר בבעיה, ולבקש עזרה. ברגע שהצעד הראשון נעשה – הצעדים שיבואו אחריו יהיו קשים אבל פשוטים יותר. נאחל לזוגות שבכם לידה נעימה וחסרת מתח ככל הניתן.

No Comments