הכלכלה הקפיטליסטית שבה אנחנו חיים מתאפיינת באיכויות מסויימות, מצד אחד, לכל אחד יש את ההזדמנות להצלחה, לחיים של עושר, של ביטוי והגשמה עצמית. מצד שני, התחרות קשה, אין ערבונות, תמיכת המדינה היא מאד מוגבלת בשונה ממשטרים קומוניסטיים או סוציאליסטיים והנוסחה להצלחה היא בעבודה קשה. זה טוב ויפה כל עוד אנחנו צעירים ובריאים, אך המצב הזה הופך למאתגר במיוחד כשמגיעים אל הגילאים המתקדמים יותר. תוחלת החיים הולכת ועולה מדי שנה, אך גיל הפרישה נותר זהה. בנוסף לתוחלת החיים עולה גם איכות החיים, ואנחנו ממשיכים לנהל חיים מלאים ופוריים גם אחרי הפרישה מהעבודה, יתרה מכך, החיים שלנו הופכים תוססים הרבה יותר. הבריאות עדיין טובה, הרוח עדיין צעירה ויש המון זמן פנוי.

בשביל לחיות ולבלות צריך שיהיה כסף, וכשמדובר על הגיל השלישי הדבר היחיד שאנחנו יכולים לעשות בכדי לוודא שנהיה מסודרים הוא רק על ידי תכנון והתארגנות מוקדמת לכך. בהעדר קרן פנסיה וחסכונות שנצברו לאורך שנים רבות החיים אחרי גיל פרישה עלולים להגיע למצב של חרפת רעב.

אפקט דומינו

בגילאי העשרים, הזקנה נראית כמו משהו מיקום אחר, שלא ברור אם יגיע אי פעם. העשור הזה הוא ההתחלה של החיים הבוגרים שלנו ואנחנו חיים בו בעיקר את הרגע הזה. קרן פנסיה נראית כלא רלוונטית, אלא שזה הגיל שבו הכי כדאי להתחיל לצבור, משום שהמקדם הוא הכי גבוה והערך של הכסף שלכם יהיה ברמה המקסימלית שלו. מי שדואג לחסוך לקראת גיל פרישה, בין אם מדובר על קרן פנסיה, קרן השתלמות, קופת גמל או אפילו ביטוח מנהלים ישן בשקט בלילות, לעומת זאת, מי שלא דואג לעצמו לעתיד עלול להתחיל לסבול מזה הרבה לפני שהעתיד מגיע.

למרות שחסכון לקרן פנסיה הוא חובה חוקית במדינת ישראל יש עוד הרבה אנשים שאינם עושים זאת ולמעשה מפקירים את העתיד שלהם אל הלא נודע. העובדה הזאת, שאנחנו לא עושים למען עצמינו את המינימום הנדרש מחלחלת ומגיעה נקודה במהלך החיים שהאסימון פתאום נופל. אצל ברי המזל זה קורה לפני שנהיה מאוחר מדי, אבל אנשים רבים מבינים את המשמעות רק כשנותר להם מעט מאד לעשות בנידון. כמובן שבנקודת ההכרה הזאת מתחיל מצב של חרדה, תסכול והמון פחד. מצב נפשי בעייתי ואם נמשך לאורך זמן אף מסוכן ברמה הבריאותית. הפחד מהעתיד ומהזקנה הוא פחד שקיים אצל כל אחד מאיתנו, בעיקר מדובר על הפחד מהלא נודע, הפחד מהנזקקות ומהתלות. אנשים שעושים פעולות למען העתיד שלהם לא רק מבטחים את עצמם דה פקטו, אלא הם עושים שירות עצום לבריאות הנפש שלהם. מתרחשת רגיעה מנטלית כשננקטים צעדים אקטיביים ורמת המתח הנפשי שבו שרוי האם יורדת באופן טבעי לרמות נינוחות ובריאות יותר.