בית אבות סיעודי הוא מקום מגורים שמיועד לאנשים מבוגרים שהם מוגבלים מבחינה נפשית או גופנית שזקוקים לסיוע ולסיעוד כדי לתפקד בחיים היומיומיים. השירותים שמעניק לדיירים בית אבות סיעודי אמורים לתת מענה לצרכים הבריאותיים של כל אחד מהדיירים.

המעבר לבית אבות נתפס כאבן דרך לא רצויה, אך ישנם יתרונות רבים לבית אבות. העלות יכולה להיות גבוהה ומבוגרים שזכאים למימון המדינה, יכולים להיעזר בזכאות זאת על מנת לממן את המגורים שלהם במסגרת של בית אבות סיעודי, דבר שיכול להקל רבות על ההוצאה.

עד לפני כ 25 שנה קשישים שלא יכלו יותר להמשיך לחיות באופן עצמאי בביתם, שוכנו במוסדות מיוחדים שמומנו מכספי הדיירים או מכספים  ציבוריים. וותיקי היישוב בוודאי זוכרים שבית אבות באותם ימים נקרא “מושב זקנים”. עם השיפור במצב הכלכלי במדינה שודרגו גם מוסדות אלה. בשל הרצון לבדל את המוסדות החדשים מהדמוי הירוד של “מושב הזקנים”, הוענקו למוסד זה שמות חדשים “בתי אבות” (ברובם במימון ציבורי) ו”דיור מוגן” או “בתי גיל הזהב” (דיור יוקרתי במימון פרטי).

בבתי האבות אפשר למצוא מספר מחלקות כמו: מחלקה לעצמאיים, מחלקה לתשושים שזקוקים לעזרה מועטה בתפקוד היום יומי, מחלקה לתשושי נפש שסובלים מאלצהיימר או מדמנציה, מחלקה סיעודית ומחלקה סיעודית מורכבת.

בבתי האבות הסיעודיים (שנקראים גם בתי אבות לחולים כרוניים, או בתי אבות גריאטריים), שוהים קשישים שזקוקים לטיפול של מטפל צמוד לצורך התלבשות, רחצה, אכילה וכיוצא באלה פעולות יומיומיות. הטיפול הצמוד תורם לעלייה באיכות החיים של המבוגר למרות המגבלות הבריאותיות שלהם. בתי אבות סיעודיים נמצאים בפיקוחו של משרד הבריאות שמממן באופן חלקי או באופן מלא את שהותם של הדיירים במקום, הכל לפי זכאותו ויכולתו הכספית של הדייר.

בתי האבות הסיעודיים מספקים מגורים, חדר אוכל, שירותי ניקיון, שירותי אחזקה ואבטחה, פעילויות חברתיות ותרבותיות וכמובן גם שירותי בריאות שכוללים טיפולים סיעודיים ורפואיים. מכאן ניתן להבין את המורכבות של הפעלת בתי האבות שחייבים לתת לקשישים הסיעודיים איכות חיים שניתן להגדירה כהרמוניה של כל מערכות השירותים.

בתי האבות הסיעודיים שנותנים מענה לקשישים סיעודיים תשושי נפש ותשושי גוף רחוקים היום מאוד מהתדמית השלילית שדבקה בהם בעבר. בתי האבות השתנו ללא הכר מאותה תקופה שבה הם נקראו “מושב זקנים”. עם כלה פעילויות חברתיות והחוגים, ניתן לראות במעבר לבית אבות כפרק חדש ומעניין. היתרון הגדול הוא שיש מערכת גדולה של מטפלים, עם יחס אישי ועוד אנשים שנמצאים באותה המערכה.