ראשי » כללי » אמנות המיגון והשקט הנפשי

אמנות המיגון והשקט הנפשי

אמנות המיגון מתחילה בנו וביכולת שלנו להחליט איזה מבין אפשרויות המיגון מתאימות לנו וכיצד אנחנו יכולים להפוך את סביבת המיגון שלנו לסביבה נעימה מבחינת עיצוב ומבחינת האווירה הרגועה והנעימה שיוצר המיגון. השקט הנפשי הוא אחד הדברים החשובים ביותר וזה שתורם רבות לאיזון שלנו, מצבנו הבריאותי וההתנהלות התקינה בחיינו.

סוגים שונים של מיגון

רוב האנשים יודעים שיש כמה סוגי מיגון, אך הם אינם מודעים לכל הסוגים ולכן פעמים רבות הם נמנעים מלבחור בצורת המיגון המתאימה להם ביותר. סוגי המיגון הקיימים כיום וזאת בהתאם להוראות פיקוד העורף הם:
• חדר ביטחון- חדר במרחב חיצוני או פנימי שהמעטפת החיצונית שלו בנויה מעובי מינימאלי של עשרים סנטימטרים ויש לו חלון ודלת שעמידים בפני מצבים של הדף. רוב חדרי הביטחון בישראל ממוקמים באזור הצפוני של המדינה.
• מרחב מוגן דירתי- או בשמו המוכר יותר 'ממ"ד' הוא חדר בדירה שבנוי מבטון. תמיד יש להקפיד על בניית ממ"ד לפי התקן שמפורסם על ידי פיקוד העורף.
• מרחב מוגן קומתי- חלל משותף שמיועד לכמות מסוימת של דיירים וממוקם בחלל מסוים שמשותף לכל הדירות.
• מרחב פנימי מוגן- אם אין אפשרות לבנות ממ"ד או מקלט בבניין או במרחב מסוים, החדר שישמש למטרת מיגון, יהיה בדרך כלל החדר הפנימי בבית, החדר בו יש מינימום גישה לחלקים החיצוניים.
• מקלט פרטי- כאן מדובר על חדר שעטוף בבטון וכולל, דלת מפלדה ויציאת חירום. חדר זה בדרך כלל ממוקם בקומת המרתף או הקרקע.
הידיעה שיש מיגון ראוי במקרה של מתקפה קונבנציונאלית או לא קונבנציונאלית על ישראל עוזרת לשקט הנפשי של כל אחד מאיתנו. בנוסף, הכנה מקדימה לסיטואציות חירום שיכינו אותנו מראש למצבים שונים, יעזרו לנו להרגיש בטוחים ולפעול בצורה הטובה ביותר ברגע האמת ללא היסטריה מיותרת של חוסר הבנה וחוסר הידיעה כיצד לפעול.

מעניקים לכם שקט נפשי

פיקוד העורף מבטיח לכל האנשים שמתגוררים במדינת ישראל שקט נפשי על ידי מיגון מקסימאלי בהתאם להוראות פיקוד העורף והכנה התנהגותית מתאימה לקראת מצבים של מלחמה. חלק מהדברים אותם אנשים אינם יודעים הם שמקלט ציבורי הוא חובה בכל עיר ועיר. במקרה והמקלט הציבורי שלכם מוזנח, כל שתצטרכו לעשות הוא לפנות אל העירייה או הרשות המקומית של המקום בו ממוקם המקלט ואילו היא תשלח צוות לנקות את המקלט ולהכין אותו כך שתוכלו לשהות בו בנוחות. במקרה בו המקלט הפרטי שלכם מוזנח, יש לפנות אל וועד הבית. בהתאם לחוק המקרקעין וועד הבית הוא זה שאחראי על תקינותו של המקלט והתחזוקה שלו.

לסיכום, כיוון שמלחמה אינה מתוכננת ואין שום דרך לדעת מתי היא תתחיל, חשוב מאוד להתכונן אליה מראש. תרגול של פעולות במצב חירום ובחירת המרחב המוגן שלכם מראש, יעזרו לכם להתמודד עם מצבי חירום בצורה הטובה ביותר.


No Comments