ראשי » רפואה » איך ניתן לאבחן סרטן עור

איך ניתן לאבחן סרטן עור

מרכזי בריאות הנפש

כיום, אם שומעים על אדם שנפטר ממחלת הסרטן, אין אנו מתפלאים. מדובר באחת המחלות השכיחות ביותר בארץ ובעולם, ובעשור האחרון, הסרטן (על עשרות סוגיו) מהווה את סיבת התמותה הנפוצה ביותר בישראל. אחד מאותם סוגי סרטן נפוצים הוא סרטן העור הקטלני. במקום להגיד "לי זה לא יקרה", גישת המודעות היא הגישה אשר יכולה להציל את חייכם ואת חיי הקרובים והאהובים עליכם. על מנת להגביר את המודעות יש להבין ולהכיר את סוגי הסרטן, הגורמים לו וכמובן את דרכי וחשיבות האבחון. כל אלו יכולה להציל את חייכם ואת חיי יקירכם. כל מה שרציתם לדעת על סרטן העור ואבחונו במאמר שלפניכם.

מהו סרטן העור ומהם הגורמים להיווצרותו?

המונח מחלות עור טומן בחובו גם את סרטן העור על שלושת סוגיו העיקריים והנפוצים ביותר:

  • הקרצינומה של תאי הבסיס-  סוג סרטן המהווה את החלק הארי ממקרי סרטן העור (כ-95%). הגידול עצמו מתפתח באופן איטי וכפועל יוצא מכך, לרוב אינו מתפשט לאזורים אחרים בגוף.
  • הקרצינומה של תאי הקשקש – גידול סרטני על גבי העור אשר נוטה להתפשט לכיוון בלוטות הלימפה.
  • מלנומה – המלנומה היא סוג הסרטן הנפוץ והחמור מכול סוגי סרטני העור.

הגורמים לסרטן העור הם די ברורים ומתחילים ראשית כל בחשיפה בלתי מבוקרת לקרני השמש הקטלניות. אין הכוונה לחשיפה חד פעמית או קצרה, אלא לחשיפה ממושכת ולאורך זמן. לדוגמא, אחד המקצועות אשר לעוסקים בהם, הסיכוי לחלות בסרטן העור הוא מוגבר במיוחד הוא מציל בחוף היום. מצילים שוהים בחוץ וחשופים באופן מתמיד לקרני השמש האוטלרא סגולות וכך מעלים באופן ניכר את הסיכוי לחלות בסרטן העור. מעבר לכך, גנטיקה וחשיפה לחומרים כימיים רדיואקטיבים, עלולים לחוד ו/או ביחד, להוות את אחד מהגורמים לחלות במחלה. כך או כך, מוסכם על ידי כל ברי הדעת כי אבחון מוקדם של נגעים חשודים, עלול להיות גורם משמעותי בטיפול ובריפוי החולים במחלה.

כיצד מאבחנים סרטן עור?

אבחון סרטן העור מתבצע בשני אופנים, ראשית כל על ידי מודעות עצמית גבוהה, כל אינדיבידואל לגופו ולסביבתו הקרובה ושנית, על ידי קיום בדיקות תקופתיות סדירות אצל רופא עור מומחה. המודעות העצמית היא די פשוטה וכל אדם אמור להיות מסוגל לאבחן כל שינוי בגופו, למשל היווצרות של נקודת חן חדשה אשר נראית חשודה, נקודת חן קיימת שפתאום שינתה את צורתה, מרקמה וכו'. פצע על גבע העור שאינו מתרפא או שמא נראה לכם מוזר, היווצרותן של גבשושויות מוזרות, פצעים לא ברורים ו/או מזוהים, כל אלו ועוד עלולים להיות סממנים ראשונים לסרטן העור. לכן, הדבר הראשון והמתבקש הוא לגשת בהקדם האפשרי לאבחון מקצועי של רופא עור מומחה, על מנת שיבדוק אתכם. במידה וחששו של הרופא יעלה, תתבצע ביופסיה בנגע העורי החשוד שלאחריהן תקבלו את התשובה, האם מדובר בגידול שפיר, ממאיר או כל ממצא אחר. האבחון הוא הכלי החשוב והיעיל ביותר לאיתור וריפוי סרטן העור.


No Comments