ראשי » פסיכיאטריה » איך להקל על בן משפחה חולה סכיזופרניה?

איך להקל על בן משפחה חולה סכיזופרניה?

סכיזופרניה היא אחת ממחלות הנפש המוכרות והבעייתיות ביותר. מחלה זו יכולה לפקוד כל אדם ללא קשר לרמת האינטליגנציה ולעיסוק שלו. כיוון שמדובר על מחלה שלא קל להתמודד איתה ושפעמים רבות מתפרצת באמצע החיים, רוב בני המשפחה מתקשים להתמודד עם אותו אדם יקר שלוקה בה.

מהי סכיזופרניה

 כדי לטפל בבן אדם שחולה בסכיזופרניה במטרה לעזור לו בתהליך ההחלמה והשיקום, חשוב להכיר את המחלה ואת התסמינים שלה. בעברית נקראת מחלת נפש זו 'שסעת'. חשוב לדעת כי תסמיני המחלה אינם חייבים להיות קבועים לאותו אדם הסובל ממנה. כלומר, אם אדם סובל במסגרת המחלה מהזיות, אין זה אומר כי מדובר על תסמין קבוע. באותה מידה שההזיות התחילו כך הן גם  יכולות להפסיק ולא לחזור יותר. תסמיני סכיזופרניה יכולים לבוא לידי ביטוי בתופעות הבאות:

  •  תסמינים שליליים- בעיות של הזנחה, קהות בכל הקשור אל קשת הרגשות, חוסר מוטיבציה טוטאלי, חוסר יכולת לתקשר בצורה בה אותו אדם תקשר בעבר עם חבריו, חוסר הנאה ועוד.
  • תסמינים חיוביים- סוגים שונים של דלוזיות והזיות שווא.
  • הפרעות שונות- הפרעות אלו יכולות להיות דיכאון, בלבול, תחושה מוקצנת של בדידות, חרדות שונות, זעם ומיני הפרעות נוספות הקשורות אל עולם הרגש. בנוסף, חולה סכיזופרניה יכול לסבול ממצבים של הפרעות בחשיבה, בתפישה, בתחושה ולפעול בצורה אלימה או אובדנית.

מטפלים בחולי סכיזופרניה

 יש לקחת בחשבון כי רוב חולי הסכיזופרניה בישראל עוברים בבתי חולים לפגועי נפש, בעקבות התפרצות ראשונית של המחלה ומשום חוסר איזון התנהגותי שמשפיע על תסמיני  הסכיזופרניה. הטיפולים הנהוגים הם טיפולים תרופתיים וטיפולים פסיכולוגיים וסוציאליים. חשוב לקחת בחשבון כי סכיזופרניה אינה מדע מדויק ופעמים רבות לוקח זמן עד שהרופא מוצא את התרופות המתאימות לכל חולה. משום כך, המשפחה חייבת לשים לב לדברים חריגים, לדווח לרופאים ולדעת כיצד להתנהג ולפעול במסגרת הביתית וליד המשפחה. חשוב לדעת כי רוב החולים יסבלו מחלק מהתסמינים למרות שהם ייקחו את התרופות המתאימות ובחלק מהמקרים יהיו תופעות לוואי של נטילת תרופות שונות.

המשפחה והחולה

 הקושי ההתחלתי של כל משפחה היא ההתמודדות עם כך שבן משפחה חולה במחלה עליה אין שליטה. כמעט כל משפחה חשה כי היא הגורם אם משום טראומה כלשהי בחיי אותו אדם או אם משום צורת התנהגות מסוימת אליו. כיוון שאשמה אינה יכולה להוביל לשום מקום, חשוב שהמשפחה תירשם אל טיפול משפחתי וזאת על מנת להבין את המחלה, תסמיני סכיזופרניה, מאפיינים שונים וכיצד להתמודד עם הבעיה. רק לאחר שלב זה וקבוצת תמיכה בה יבקרו בני המשפחה באופן קבוע, רק אז המשפחה תוכל להתחיל להתמודד עם המחלה של בן המשפחה. התפקידים העיקריים והחשובים כל כך של בני משפחה הם עידוד ותמיכה באותו אדם, פיקוח תרופתי, ליווי לפסיכולוג ולביקורים אצל אנשי מקצוע שונים שיכולים לעזור לו, הסבר לילדי המשפחה אודות המחלה, השינוי שעבר ועובר אותו אדם שהם מכירים וכיצד יש להתנהג בקרבתו.


No Comments